We wtorek 29 stycznia 2013 roku o godz. 13:00 w sali konferencyjnej Oddziału w Kraśniku, ul. Kard. Wyszyńskiego 2 odbędzie się promocja książki „Ale jednak czuję i żyję… Pamiętnik więźnia obozu pracy w Budzyniu”, opracowanie i redakcja naukowa Marcin Urynowicz, Warszawa 2012. Jest to szczególny zapis świadka niemieckich zbrodni, któremu udało się przeżyć zagładę. Autor wspomnień Marceli Stark (1908-1974) to jeden z wybitniejszych matematyków polskich, którzy po 1945 roku odbudowywali środowisko matematyczne w kraju.

Urodzony we Lwowie został w czasie okupacji schwytany przez Niemców i uwięziony m.in. w obozie pracy w Budzyniu (dzisiaj część Kraśnika). Swoje wspomnienia spisywał zaraz po zakończeniu wojny, kiedy jeszcze pamięć o zbrodniach była świeża. Są one próbą rozliczenia się z przeszłością i ułożenia sobie życia na nowo.

Książka zawiera również korespondencję Marcelego Starka i inne dokumenty, które po nim pozostały. Dobrze opracowany i rozbudowany wstęp przybliża czytelnikowi nie tylko autora wspomnień, ale też historię mało znanego szerszemu ogółowi społeczeństwa obozu pracy w Budzyniu. W publikacji wykorzystano również reprodukcje materiałów archiwalnych z zasobu Oddziału w Kraśniku.