2018

Artykuły w formie oryginalnej, cytowane za źródłem. Fotografie pochodzą z cytowanych mediów.

24.10.2018 | TVP3 Lublin

Pierwsze dni wolności – relacja z otwarcia wystawy

Wystawa Pierwsze Dni Niepodległości została przygotowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Archiwum Państwowe w Lublinie. O prezentowanych materiałach i założeniach ekspozycji opowiada Magdalena Czerwińska, pracownik Archiwum.

 

07.06.2018 | Polskie Radio Lublin

 Poranek między Wisłą i Bugiem, 7 czerwca 2018 roku

W programie wywiad z dr. Piotrem Dymmelem, dyrektorem Archiwum Państwowego w Lublinie, dotyczący obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów i rocznicy utworzenia lubelskiego archiwum.

 

20.05.2018 | Polskie Radio Lublin

DRZEWO RODZINNE Reportaż Moniki Malec „Niebajkowe życie”

Audycja na temat książki „Wierni. Opowieść rodzinna” Ewy Bajkowskiej, która jest owocem poszukiwań genealogicznych autorki.

 

 

15.05.2018 |  Polskie Radio Lublin

Międzynarodowy Dzień Rodzin. Familia to priorytet

– Współczesne docenianie przeszłości objawia się budowaniem drzewa genealogicznego. Stara się o to coraz więcej osób. Chcą one zachować historię swojej rodziny, by zostawić ją przyszłym pokoleniom – tłumaczy Anna Chursan z Archiwum Państwowego w Lublinie.

 

28.04.2018 | Dziennik Wschodni

Wacław Bajkowski. Prezydent Lublina tuż przed odzyskaniem niepodległości

Śladów życia i działalności Wacława Bajkowskiego, adwokata, muzyka i dyrygenta można szukać w dawnej prasie, archiwach, bibliotekach. Mało kto wie, że w mieszkaniu na siódmym piętrze lubelskiego blokowiska wiszą skrzypce, na których świetnie grał…

 

09.04.2018 | Dziennik Wschodni

O dziadku, który był prezydentem Lublina. Wyjątkowe spotkanie w Archiwum Państwowym

12 kwietnia o godz. 16 Archiwum Państwowe zorganizowało kolejne warsztaty archiwalne w ramach akcji „Archiwa Rodzinne”. Na spotkaniu pani Ewa Białkowska zaprezentowała materiały archiwalne dotyczące jej rodziny i opowiedziała o dwóch znanych mieszkańcach Lublina, którzy mieli znaczący wkład w budowanie samorządu miasta.

 

01.02.2018 | TVP3 Lublin

Poranek między Wisłą i Bugiem 1 lutego 2018 r.

W programie m.in. sonda uliczna dotycząca poznawania historii swojej rodziny oraz wywiad z p. Agnieszką Konstankiewicz z Archiwum Państwowego w Lublinie na temat poszukiwań genealogicznych.

-->