2016

Artykuły w formie oryginalnej, cytowane za źródłem. Fotografie pochodzą z cytowanych mediów.

7.07.2016 | Radio Lublin

Szlacheckich korzeni możesz poszukać przez Internet

Nie wychodząc z domu można sprawdzić, czy ma się pochodzenie szlacheckie

30.06.2016 | Nowy Tydzień

X Lubelskie Targi Książki

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie w czerwca była miejscem znanych w kraju targów książki. Były szansą dla czytelników na spotkania z ulubionym autorem, także okazją wręczenia Wawrzynów 2015 i uhonorowania Białym Papirusem darczyńców biblioteki.

15.06.2016 | Portal Polska

Już po święcie wydawców

Zakończyły się Lubelskie Targi Książki, które już po raz dziesiąty zorganizowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Nagrody i wyróżnienia otrzymały: […] Lubelskie archiwa rodzinne autorstwa Agnieszki Konstankiewicz; […] Cmentarze lubelskie  autorstwa Piotra Dymmela i Roberta Litwińskiego, którą wydało Archiwum Państwowe w Lublinie…

9.06.2016 | TVP3 Lublin

Kilometry historii. Międzynarodowy Dzień Archiwów Państwowych

Lubelski oddział Archiwum Państwowego mieści się tuż obok Archikatedry i został powołany w 1918 roku. Jest to potężna baza cennych dokumentów historycznych, z których wiele zostało udostępnionych w internecie.

9.06.2016 | Wyborcza – Lublin

Archiwum Państwowe pokazuje swoje zbiory

Ponad 12 kilometrów akt i dokumenty sprzed kilku wieków. Archiwum Państwowe w Lublinie z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów zaprezentowało lublinianom swoje zasoby. W programie obchodów znalazły się także gry i warsztaty dla dzieci.

9.06.2016 | Radio Centrum

Historia powróciła na ulice Lublina. To w ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów

Znani poeci, malarz, a nawet sam król Władysław Łokietek zagościli w czwartek ponownie w Lublinie. Wszystko po to, aby świętować Międzynarodowy Dzień Archiwów. Z tej okazji Archiwum Państwowe w Lublinie zorganizowało grę miejską. Uczestnicy na wyznaczonej trasie spotykali postacie zasłużone dla naszego miasta.

9.06.2016 | Radio Lublin

Międzynarodowy Dzień Archiwów w Lublinie

Archiwum Państwowe w Lublinie zaprasza do udziału w obchodach Międzynarodowego Dnia Archiwów. W programie układanie puzzli wielkoformatowych, gra planszowa „Archiwum – jesteś tutaj”, warsztaty z tworzenia gier historycznych oraz najważniejsze wydarzenie – gra miejska „Znani-nieznani”.

7.06.2016 | Radio Centrum

Znani nieznani czyli gra miejska organizowana w ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów

Gra miejska, oglądanie zbiorów czy wielkoformatowe puzzle. To tylko niektóre z atrakcji zaplanowanych na Międzynarodowym Dniu Archiwów. Jest to już kolejna edycja tego wydarzenia. W tym roku Archiwum Państwowe w Lublinie postanowiło trafić do trochę młodszych odbiorców.

5.06.2016 | Koziołek.pl

Międzynarodowy Dzień Archiwów w Archiwum Państwowym w Lublinie

Archiwum Państwowe w Lublinie zaprasza do udziału w obchodach Międzynarodowego Dnia Archiwów,  który organizujemy pod hasłem “Archiwum. Jesteś tutaj!”. 9 czerwca 2016 (czwartek) będzie możliwość skorzystania z atrakcji przygotowanych dla różnych grup wiekowych.

9.05.2016 | Gość Lubelski

Wirtualna podróż w przeszłość

Nie trzeba już siedzieć w archiwum, by zajrzeć do dokumentów i obejrzeć stare zdjęcia. Informacje dotyczące Lublina i znanych postaci związanych z naszym miastem można znaleźć na specjalnej platformie internetowej lubelskiedossier.pl.

9.05.2016 | Radio Lublin

Niezwykła galeria lubelskich osobistości. Archiwum prezentuje swoje zasoby

Ruszyła gra miejska ‘Lubelskie Dossier. Znani i nieznani w materiałach archiwalnych’, którą przygotowało Archiwum Państwowe w Lublinie.

4.05.2016 | TVP3 Lublin

Plac pełen tajemnic. Odkrycia w sercu miasta

Pozostałości cerkwi, która stała na placu Litewskim w Lublinie, zostaną wyeksponowane. Taką decyzję podjęły właśnie władze miasta. …

 

 

30.04.2016 | Kurier Lubelski

Przebudowa placu Litewskiego. Archiwum Państwowe w Lublinie bada dokumenty znalezione na budowie

O tym, że w czasie trwającej właśnie przebudowy placu Litewskiego w Lublinie archeolodzy odnaleźli, zakopane poniemiemieckie dokumenty już pisaliśmy. Zdjęcia tych przedmiotów właśnie upubliczniło Archiwum Państwowe w Lublinie.

 

27.04.2016 | RadzynINFO

Miasto, które fascynuje

Wczoraj, w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej, w ramach Klubu Aktywnego Seniora, odbyło się spotkanie autorskie z dr Joanną Kowalik-Bylicką, autorką książki “Dobra ziemskie Radzyń. Historia majątku od XVIII do XX w.”

 

20.04.2016 | Kurier Lubelski

Z placu Litewskiego wychodzi historia. Relikty murów soboru, grób i poniemieckie dokumenty

[…] Niespodzianką był dół z papierami z okresu II wojny światowej. Spalone kartki dokumentów, metalowe pozostałości segregatorów i książki po niemiecku (te ostatnie dostanie do zbadania Archiwum Państwowe w Lublinie). Czy to Niemcy spalili dokumenty, wycofując się z Lublina w lipcu 1944 roku? A może to lublinianie już po wyzwoleniu zniszczyli to, co kojarzyło się z okupantem?

7.04.2016 | Radio Lublin

Lubelskie archiwa coraz bardziej cyfrowe

W kwietniu Narodowe Archiwum Cyfrowe dokonało aktualizacji serwisu szukajwarchiwach.pl o nowe skany z zasobu archiwów państwowych. Udostępniono 790 tysięcy skanów, z czego dokładnie 133 593 stanowią kopie z materiałów archiwalnych z zasobu lubelskiego Archiwum Państwowego

 3.04.2016 | Radio Lublin

Drzewo rodzinne

Było im trudno oddać najcenniejsze pamiątki po bliskich: dokumenty, zdjęcia i drobne przedmioty. Ale wiedzą, że będą w Archiwum Państwowym bezpiecznie przechowywane i posłużą następnym pokoleniom. Dzięki przekazaniu archiwaliów powstała książka „Lubelskie Archiwa Rodzinne”, której autorką jest Agnieszka Konstankiewicz.

15.03.2016 | Dziennik Wschodni

“Lubelskie archiwa rodzinne”. 11 przykazanie: Nie wyrzucaj

W każdym domu jest szuflada, pudło albo całe szafy z dokumentami, zdjęciami, dyplomami, rachunkami. Są przyrastające latami kwity, świadectwa, zaświadczenia, listy. Fachowcy nazywają je domowymi archiwami. Co ciekawe, są w nich okazy, których domowym archiwistom zazdroszczą profesjonaliści…

15.03.2016 | TVP3 Lublin

Poranek z Panoramą

Zaproszenie na promocję książki “Lubelskie Archiwa Rodzinne” (od 20-tej minuty)

11.02.2016 | RMF24

Niezwykłe zdjęcia PRL-owskiego Lublina trafiły do Archiwum Państwowego

Ponad 4 tysiące starych fotografii i negatywów trafiło do lubelskiego Archiwum Państwowego. Cenne zbiory przekazała wdowa po fotografie Anatoliuszu Czerepińskim. Na zdjęciach można zobaczyć m.in. odbudowę Lublina po zniszczeniach wojennych.

 

10.02.2016 | TVP3 Lublin

Na starej fotografii. Cenna kolekcja trafiła do archiwum

Ponad 4 tys. starych fotografii i negatywów trafiło do lubelskiego Archiwum Państwowego. Cenne zbiory przekazała wdowa po fotografie – Anatoliuszu Czerepińskim. Na zdjęciach można zobaczyć m.in. odbudowę Lublina po zniszczeniach wojennych.

 

10.02.2016 | Dziennik Wschodni

Stare fotografie Lublina wyjęte z szuflady. To tylko część ogromnej kolekcji (zdjęcia)

To nawet nie jest czubek góry lodowej. To okruch z liczącej ponad 4300 zdjęć kolekcji, która trafiła do Archiwum Państwowego w Lublinie. Pani Jadwiga Teodorowicz-Czerepińska przekazała zdjęcia, które robił jej mąż. Historyk sztuki, psychiatra i fotograf w jednej osobie.

 

8.02.2016 | Radio Lublin

Wyjątkowy prezent otrzymało Archiwum Państwowe w Lublinie

Ponad 4300 zdjęć przekazała placówce Jadwiga Teodorowicz – Czerepińska, historyk sztuki. Są to fotografie autorstwa jej męża, Anatoliusza Czerepińskiego, którego prace można podziwiać także w niedawno wydanej publikacji „Cmentarze Lubelskie” autorstwa Piotra Dymmela i Roberta Litwińskiego.

8.02.2016 | Lublin112

Unikatowy dar ponad 4300 zdjęć dla Archiwum Państwowego w Lublinie (zdjęcia)

Dzięki unikatowemu darowi dla lubelskiego Archiwum, jego zbiory wzbogaciły się o ponad 4300 zdjęć. Niezwykłą kolekcję przekazała Pani Jadwiga Teodorowicz-Czerepińska, historyk sztuki. Przekazany zbiór zawiera fotografie autorstwa męża Pani Jadwigi, Anatoliusza Czerepińskiego. Na ten niezwykły dar składa się…

 

14.01.2016 | Świat imprez

“Wielka Wojna na Lubelszczyźnie”

Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta w Puławach zaprasza na pierwszą w roku 2016 wystawę historyczną. W dniach 14 stycznia – 14 lutego na dolnym holu zostanie zaprezentowana wystawa pt. “Wielka Wojna na Lubelszczyźnie”.

11.01.2016 | TVP3 Lublin

Archiwum Państwowe po remoncie. Trwał 10 lat

Po dziesięciu lat prac, Archiwum Państwowe w Lublinie odzyskało blask. Ostatnim elementem, który dopełnił rozpoczętą dekadę temu modernizację był remont elewacji i dziedzińca.

8.01.2016 | Puławy Tuklikam.pl

Wielka Wojna na Lubelszczyźnie – wystawa historyczna

Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta w Puławach zaprasza na wystawę historyczną “Wielka Wojna na Lubelszczyźnie”, przygotowaną przez Archiwum Państwowe w Lublinie. Wystawa obejmuje materiał obejmujące m.in.: dokumenty i pisma urzędowe, druki ulotne, afisze, materiały prasowe, fotografie, karty pocztowe. Wszystkie te materiały znajdują się w zasobie lubelskiego archiwum.

3.01.2016 | Kurier Lubelski

Nieznane fotografie cmentarzy z Lublina (ZDJĘCIA)

Archiwum Państwowe w Lublinie wydało właśnie album „Cmentarze lubelskie”. Znalazło się w nim blisko 800 nigdy niepublikowanych zdjęć. Prezentujemy niektóre z nich.

-->