Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „Dokumenty powstania styczniowego. Wydarzenia – ludzie – tradycja”, które odbędzie się w najbliższy czwartek 17 stycznia 2013 r. o godz. 11.00 w gmachu Archiwum przy ul. Jezuickiej 13 w Lublinie. Na wystawie prezentujemy w formie skanów i oryginałów wybrane dokumenty z zasobu Archiwum dotyczące wydarzeń, uczestników i tradycji powstania na terenie Lubelszczyzny i Podlasia.

Wystawa składa się z trzech części. Pierwsza z nich przedstawia genezę wybuchu powstania, kładąc nacisk na wydarzenia w Lublinie na początku lat 60. XIX w. i panującą wówczas atmosferę. W drugiej zaprezentowano m.in. sylwetki dowódców oddziałów operujących na Lubelszczyźnie, najważniejsze wydarzenia i ludzi biorących w nich udział. Część trzecia dotyczy kultywowania pamięci o powstaniu. Poświęcono ją głównie weteranom walk i obchodom rocznicowym.

 

Prezentowany materiał pochodzi z czasów współczesnych powstaniu oraz późniejszych – ze szczególnym uwzględnieniem II RP. Wystawa odbywa się w ramach lubelskich obchodów 150. rocznicy powstania styczniowego pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.