2012

Artykuły w formie oryginalnej, cytowane za źródłem. Fotografie pochodzą z cytowanych mediów.

25.11.2012 | Gazeta – Lublin | lublin.gazeta.pl

Zdjęcia Lublina ze śmietnika. Zagadkę wyjaśnia archiwum

Po opublikowaniu przez “Gazetę” zdjęć Lublina z lat 60. i 70., sprawą zainteresowało się Archiwum Państwowe. Wyjaśnia, jak to się stało, że dokumenty miejskich urzędników znalazły się w skupie surowców wtórnych […]

Po opublikowaniu zdjęć przez “Gazetę” sprawą zainteresowało się Archiwum Państwowe w Lublinie. Jego dyrektor Piotr Dymmel mówi, że dokumenty Prezydium Miejskiej Rady Narodowej z tego okresu są przechowywane w archiwum urzędu miasta, skąd po 25 latach od wytworzenia powinny trafić do Archiwum Państwowego (w przypadku zdjęć 25 lat już minęło). – Sprawa jest wyjaśniana.

5.11.2012 | RMF24 | www.rmf24.pl

Znajdź swoich przodków w Lublinie! Pomoże Ci archiwum państwowe

To wielka szansa dla tych, którzy chcą znaleźć swoich przodków – na stronie lubelskiego oddziału archiwum państwowego uruchomiono wyszukiwarkę osób, które były zameldowane w mieście od 1930 do 1950 roku. Wystarczy wpisać do niej imię i nazwisko.

Po wciśnięciu klawisza Enter od razu pojawia się wynik wyszukiwania. Można też wpisać samo nazwisko – wtedy pojawią się wszystkie osoby figurujące w spisie pod nim. Wyświetla się także numer księgi meldunkowej, w której zapisana jest dana osoba. Na tym – ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych – kończy się udostępnianie danych w sieci, ale jeśli ktoś znalazł członka swojej rodziny już na miejscu, w archiwum może złożyć wniosek o udostępnienie wszystkich danych.

2.11.2012 | Lubelskie Fakty | www.lubelskiefakty.pl

Poznaj historię Lublina bez wychodzenia z domu

Na stronie Lubelskiego Archiwum Państwowego pojawiły się księgi meldunkowe Lublina z XIX i XX wieku. Żeby sprawdzić interesującego nas mieszkańca, wystarczy komputer z dostępem do Internetu. Jednak z domowego zacisza nie uzyskamy wszystkich informacji. Dlaczego?

Na stronie internetowej archiwum można znaleźć bazę danych pod nazwą “Mieszkańcy Lublina”. Baza obejmuje nazwiska mieszkańców miasta zapisane w księgach meldunkowych z lat 1930–50. To 130 tysięcy nazwisk… czytaj dalej Link otwiera się w nowym oknie

2.11.2012 | Dziennik Wschodni | www.dziennikwschodni.pl

Historia Lublina na jedno kliknięcie

Lubelskie Archiwum Państwowe udostępniło księgi meldunkowe miasta z kilkudziesięciu lat XX wieku. Część z tych informacji można znaleźć nie wychodząc z domu – wystarczy komputer z dostępem do Internetu.

Archiwum właśnie umieściło na swojej stronie internetowej (www.lublin.ap.gov.pl) bazę danych nazwaną “Mieszkańcy Lublina”. – Baza obejmuje nazwiska mieszkańców miasta zapisane w księgach meldunkowych z lat 1930–50. To 130 tysięcy nazwisk – informuje Piotr Dymmel, dyrektor lubelskiego archiwum.

– Mamy w zasobach prawie 2,7 tys. ksiąg z tego okresu – wylicza Dymmel. Ale niektóre udostępnione informacje pochodzą aż z 1873 r., a najmłodsze z 1960 r.

24.10.2012 | Dziennik Wschodni | www.dziennikwschodni.pl

Lubelskie Archiwum Państwowe szykuje się do rozbudowy

Budynek z działką przy ul. Radziwiłłowskiej 3 należy do miasta. Został wystawiony na przetarg. Cena wywoławcza to 2 mln zł. Nowego właściciela możemy poznać 9 grudnia. Jednocześnie Ratusz wydał dla tego terenu decyzję lokalizacyjną. Zgadza się w niej na budowę nowego gmachu Archiwum Państwowego.

– Przystaliśmy na taką inwestycję, ale o dalszych losach nieruchomości zdecyduje wynik przetargu – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik Urzędu Miasta. – O decyzję lokalizacyjną mógł wystąpić podmiot, który nie jest właścicielem terenu.

8.10.2012 | Nowy Tydzień

Wystawa w chełmskim Archiwum

W siedzibie chełmskiego Oddziału Archiwum Państwowego w Lublinie można obejrzeć kolejną bardzo ciekawą wystawę. Ekspozycja, zatytułowana “Chełm i Chełmianie XX wieku – ludzie, miejsca, wydarzenia”, prezentuje oryginalne dokumenty, ogłoszenia i mało znane zdjęcia z okresu międzywojennego; II wojny światowej oraz z czasów PRL-u. Wśród blisko 60 eksponatów, znajdują się między innymi plany budynków, dokumenty prezentujące życie religijne i polityczne, zdjęcia kamienic i obiektów.

17.09.2012 | Dziennik Wschodni | www.dziennikwschodni.pl

Dokumenty Archiwum Państwowego w Lublinie dostępne w Internecie

Archiwum Państwowe w Lublinie właśnie opublikowało w Internecie kolejnych 67 tysięcy skanów dokumentów, które ma w swoich zasobach. Wszystkie są już dostępne na stronie szukajwarchiwach.pl. – To kolejny krok naprzód – mówi Piotr Dymmel, dyrektor lubelskiego archiwum, które do tej pory udostępniło w sieci prawie 400 tys. archiwaliów (m.in. akta miasta Lublin, cechów i organizacji rzemieślniczych czy rad żydowskich z lat 1939–1942). – Teraz umieściliśmy skany z akt stanu cywilnego z okresu od II połowy XIX do początku XX w. – mówi dyrektor.

13.09.2012 | Gazeta – Lublin | lublin.gazeta.pl

Archiwum Państwowe bardziej cyfrowe

Szukasz konkretnych dokumentów, na przykład z historii swojej rodziny? Archiwum Państwowe w Lublinie coraz więcej skanów akt umieszcza w internecie. Pieniądze na to daje Ministerstwo Kultury.

W ubiegłym roku Archiwum Państwowe w Lublinie dostało prawie milion złotych na digitalizację zbiorów, czyli przenoszenie materiałów archiwalnych do bazy komputerowej. W sierpniu lubelskie archiwum otrzymało kolejne 330 tysięcy na ten cel, więc prace będą kontynuowane.

27.08.2012 | Dziennik Wschodni | www.dziennikwschodni.pl

Archiwum chce burzyć i budować

Nowego gospodarza może doczekać się niechciana miejska nieruchomość przy ul. Radziwiłłowskiej 3. Działką interesuje się Archiwum Państwowe, które może postawić tu nowy gmach.

– Na tej nieruchomości są dwa budynki. Jeden jest w bardzo złym stanie i jest wyłączony z użytkowania. Drugi też nie spełnia naszych oczekiwań. Dlatego chcemy je wyburzyć – mówi Piotr Dymmel, dyr. Archiwum Państwowego w Lublinie.

27.08.2012 | Kurier Lubelski | www.kurierlubelski.pl

Archiwum Państwowe szykuje nową inwestycję przy ul. Radziwiłłowskiej

Nawet 10 mln zł może pochłonąć rozbudowa Archiwum Państwowego w Lublinie. Nowy czterokondygnacyjny budynek miałaby stanąć przy ul. Radziwiłłowskiej 3. – Wystąpiliśmy do ratusza o ustalenie czy taki obiekt mógłby powstać w tym miejscu. Od tej decyzji będą zleżały nasze dalsze kroki – przyznał w poniedziałek dr Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie

27.07.2012 | Kurier Lubelski | www.kurierlubelski.pl

Historia miasta w sieci

“Celli Aleksander, rajca, burmistrz”, “Cabrit Fryderyk, bankier warsz.”, “Dałgwinowicz Jan, doktór lubelski” – to tylko przykłady informacji o mieszkańcach Lublina i przyjezdnych, które można znaleźć w indeksach Riabinina. – To kopalnia wiedzy dla historyków i pasjonatów dziejów lokalnych – podkreślał wczoraj Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie.

3.05.2012 | Gazeta – Lublin | lublin.gazeta.pl

Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja przed wojną

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie. Jak świętowano kolejne rocznice jej uchwalenia na Lubelszczyźnie? Zobacz kolekcję zdjęć z Archiwum Państwowego w Lublinie.

2.05.2012 | Gazeta – Lublin | lublin.gazeta.pl

W rocznicę Konstytucji 3 maja

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie. Jak świętowano kolejne rocznice jej uchwalenia na Lubelszczyźnie? Tego dowiedzieć się można studiując dokumenty z Archiwum Państwowego w Lublinie. W archiwum przy Jezuickiej jest na przykład kopia Konstytucji 3 maja  pochodząca z ksiąg Grodu Łuckiego.

1.05.2012 | Gazeta – Lublin | lublin.gazeta.pl

Pochód pierwszomajowy z 1966 roku na zdjęciach

Szesnaście fotografii zachowało się w aktach KW PZPR. Nie wiadomo, kto jest autorem tych zdjęć, ale być może ktoś z Państwa się na nich rozpozna. I skąd na pochodzie wzięli się SS – mani?

24.04.2012 | Gazeta – Lublin | lublin.gazeta.pl

Koniokrad i szpieg. Album przestępców sprzed wojny

Pokaźnych rozmiarów album w płóciennych okładkach to wyjątkowa pamiątka z przeszłości. W środku są portrety przestępców wykonane kilkadziesiąt lat temu. W Archiwum Państwowym w Lublinie jest tylko jeden taki album. – Sygnaturę otrzymał dopiero w latach 70. ubiegłego wieku, trafił do Lublina z aktami wracającymi z terenu ZSRR – mówi Gazecie Edyta Targońska z Archiwum Państwowego w Lublinie.

13.04.2012 | Gazeta – Lublin | lublin.gazeta.pl

Wystawa przedwojennych plakatów na poczcie

Co przed wojną można było zobaczyć w kinie Corso? Wystawę skanów archiwalnych plakatów teatralnych i filmowych z Lublina można oglądać na Poczcie Głównej. Ekspozycję przygotowało Archiwum Państwowe. Na Poczcie Głównej przy Krakowskim Przedmieściu można obejrzeć część afiszy i plakatów, które zostały wcześniej pokazane w czasie Nocy Kultury. – Samych afiszy i druków teatralnych mamy 242, więc było z czego wybierać – mówi Gazecie Edyta Targońska z Archiwum Państwowego w Lublinie.

11.04.2012 | Radio Lublin | www.radio.lublin.pl

Z archiwum kulturalnego Lublina

Dziedzictwo kulturalne Lublina i Lubelszczyzny, czyli dawne afisze i ogłoszenia, można oglądać na wystawie „Z archiwum kulturalnego Lublina”.

– O tym co ciekawego można zobaczyć na ekspozycji – mówi Rafal Hordyjewski z Archiwum Państwowego w Lublinie…

11.04.2012 | Internetowa Telewizja Lublin | www.itvl.pl

Kino i Teatr w XIX-wiecznym Lublinie

Czy Lublin zawsze był miastem kulturalnym? Zdecydowanie tak. Dowodem na to jest wystawa znajdująca się w budynku Poczty Głównej. Materiały pokazują jak rozwijała się kultura w Lublinie od XIX w.

2.04.2012 | Gazeta.pl – Co Jest Grane | cjg.gazeta.pl

Andersen po raz piąty rozdał Zapałki

…Arkadiusz Klucznik, dyrektor Teatru Andersena uzasadniał tegoroczne wybory: Archiwum Państwowe w Lublinie przysłużyło się, otwierając swe podwoje, udostępniając własne pomieszczenia i dziedziniec, by spektakl “Trzej Muszkieterowie” mógł zostać odegrany w realistycznej scenerii XVII-wiecznego budynku.

30.03.2012 | Kurier Lubelski | www.kurierlubelski.pl

Biust cara i majtki 19-latki

O tym, kto pożyczał od Milicji Obywatelskiej wibrator, gdzie ukryto portret marszałka Piłsudskiego, polskim sporze o popiersie cara i o wielu innych niezwykłościach w Archiwum Państwowym w Lublinie pisze Witold Michalak.

16.03.2012 | Kurier Lubelski | www.kurierlubelski.pl

Siedemdziesiąta rocznica zagłady Żydów z lubelskiego getta

Spis 4270 nazwisk mieszkańców lubelskiego getta udostępniło na swoich stronach internetowych Archiwum Państwowe. – Chcieliśmy w ten sposób przyłączyć się do obchodów 70. rocznicy likwidacji getta – mówi Piotr Dymmel, dyrektor lubelskiego Archiwum Państwowego.

 

12.03.2012 | Tygodnik OPINIE

W bibliotece pokazują uczniom archiwalia

Trwające od grudnia “Spotkania z historią regionu”, na których pracownik radzyńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Lublinie opowiada o “Dobrach ziemskich, ich właścicielach i mieszkańcach”, gromadzą uczniów radzyńskich szkół. (…) W ubiegłą środę 7 marca w  ramach “Spotkań z historią regionu” odbyła się już czwarta pogadanka, którą poprowadziła Joanna Kowalik, pracownik radzyńskiego oddziału  Archiwum Państwowego w Lublinie.

10.03.2012 | TVN24 | www.tvn24.pl

Jak cierpiała Frania i po co milicjantom wibrator. Jezuicka13.pl – czyli o historii z uśmiechem

„Frania była młoda i namiętna, a z Mietka zrobiła narzędzie swoich popędów płciowych, wielokrotnie zaciągając go do swego mieszkania w wiadomych celach.” Nie, to nie fragment powieści Mniszkówny, ale cytat z dokumentu sądowego, relacjonującego próbę zabójstwa byłego narzeczonego i jego nowej wybranki. Narzędzie zbrodni – kwas solny, winowajczyni – skazana na dwa lata, dowody zebrane i zachowane w zbiorach Archiwum Państwowego w Lublinie. Teraz można je obejrzeć również w internecie.

10.02.2012 | Kurier Lubelski | www.kurierlubelski.pl

Bandera m/s Lublin trafiła do Archiwum Państwowego

Bandera, która przez lata wisiała na drobnicowcu m/s Lublin, trafiła do naszego Archiwum Państwowego. Ten niezwykły dar przekazał Czesław Olejarczyk, były marynarz z tej jednostki. (…) Czesław Olejarczyk, który przekazał banderę, pracował na drobnicowcu jako drugi mechanik. Podarował on archiwum także więcej rzeczy: część swojego munduru, spisaną przez siebie historię ostatniego rejsu m/s Lublin oraz listę załogi tego rejsu.

-->