Projekt „Archiwum z zupełnie innej beczki…” na 10 urodziny Galerii Jezuicka 13

W 2020 r. obchodzimy okrągły jubileusz istnienia portalu internetowego Galeria Jezuicka 13. Chcąc właściwie podsumować i zarazem uczcić 10. rocznicę funkcjonowania tej niezwykle interesującej inicjatywy, Archiwum Państwowe w Lublinie realizuje projekt „Archiwum z zupełnie innej beczki – 10 lat Galerii Jezuicka 13”.

Okładka albumu “Archiwum nieco inaczej”

Głównym elementem projektu jest publikacja pt. „Archiwum nieco inaczej. 10 lat Galerii Jezuicka 13”. Autorem opracowania albumu jest Marek Krzykała, będący jednocześnie jednym z głównych inspiratorów powstania portalu, na którym prezentowane są zaskakujące i humorystyczne materiały archiwalne z zasobu Archiwum Państwowego w Lublinie, gromadzone przez archiwistów lubelskich w trakcie ich pracy. Wydawnictwo jest podzielone na trzy części. Pierwsze dwie to teksty, jeden autorstwa Marka Krzykały opisujący publikację oraz przedstawiający genezę powstania portalu internetowego Galeria Jezuicka 13, drugi autorstwa Huberta Mazura i Agnieszki Rosy, przedstawiający zalety projektu jakim była wspomniana strona internetowa. Trzecią część, największą objętościowo, stanowi zbiór 81 wpisów wraz z kopiami materiałów archiwalnych, wybranych spośród prezentowanych na portalu. Podstawą selekcji była ich popularność oraz częstotliwość wyświetlania przez odbiorców. Publikacja dostępna w sprzedaży w siedzibie APL.

Plansza tytułowa wystawy “Archiwum nieco inaczej”

Wydaniu albumu towarzyszy wystawa złożona z 14 plansz prezentujących najważniejsze materiały w nim zawarte. Można ją oglądać w podcieniach Archiwum Państwowego w Lublinie od 30 września br., od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Archiwum (7.30-15.30).

Chcąc jak najlepiej zaprezentować wspomniany projekt, zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu poświęconego Galerii Jezuicka 13 oraz wydanemu albumowi.

Data wydania albumu oraz prezentacji wystawy ma znaczenie szczególne. W dniu dzisiejszym obchodzimy Dzień Archiwisty. Jest to doskonała okazja do pokazania różnorodnych form działalności w pracy współczesnego archiwisty. Jedną z nich jest popularyzacja wiedzy o archiwach państwowych i ich zasobie. Portal Galeria Jezuicka 13 jest doskonałym narzędziem służącym realizacji tego celu.

Projekt „Archiwum z zupełnie innej beczki – 10 lat Galerii Jezuicka 13” został sfinansowany przez Naczelna Dyrekcję Archiwów Państwowych.

Załączniki

-->