30 września – Dzień Archiwisty

Świętujemy dzisiaj Dzień Archiwisty, ustanowiony decyzją Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w 2019 r. Po Międzynarodowym Dniu Archiwów, obchodzonym od 2007 r., to drugie święto mające podkreślić funkcję archiwów i rolę archiwistów we współczesnym społeczeństwie.

Dzień Archiwisty obchodzimy 30 września, czyli w dzień św. Hieronima, który jest patronem między innymi archiwistów. Święto nie ma jeszcze takiej tradycji jak Międzynarodowy Dzień Archiwów. Zważywszy jednak, że jego obchody zaczynają nabierać własnego charakteru, z pewnością szybko przyjmie się jako święto, które ma uczcić zarówno pracowników archiwów zawodowo zajmujących się opieką, opracowaniem oraz udostępnianiem zbiorów archiwalnych, jak też tych, którzy czując potrzebę zachowania dla przyszłych pokoleń pamiątek przeszłości, dbają o nie w ramach działalności społecznej lub po prostu opiekują się w domowym zaciszu archiwami prywatnymi.

Druga edycja Dnia Archiwisty, podobnie jak w 2019 r., przebiega pod hasłem ,,Zostań rodzinnym archiwistą” i związana jest z projektem Archiwa Rodzinne Niepodległej. W bieżącym roku, ze względu na sytuację, warsztaty z tego cyklu będą miały przede wszystkim charakter spotkań i prelekcji on-line. Archiwa Państwowe przygotowały na tę okoliczność bogaty program wydarzeń dostępny w pełni na stronie NDAP.

Archiwum Państwowe w Lublinie włączyło się w bieżącym roku w obchody Dnia Archiwisty z własną ofertą nawiązującą do tematu przewodniego, uzupełnionego dodatkowo o wydarzenia związane z obchodami 10-lecia Galerii Jezuicka 13. Jeszcze dzisiaj zapraszamy Państwa do galerii zatytułowanej ,,Album rodzinny – z rodzinnej szuflady i archiwalnej półki”, przygotowanej przez radzyński oddział APL. Z kolei 15 października br. na kolejne spotkanie z cyklu Archiwa Rodzinne Niepodległej, przygotowane przez Agnieszkę Konstankiewicz i Marzannę Kędzierską. Tematy tego spotkania to: ,,Czym są archiwa rodzinne i jak je porządkować” (A. Konstankiewicz) oraz ,,Jak dbać o archiwalia rodzinne w domowych archiwach” (M. Kędzierska). O szczegółach tego spotkania poinformujemy Państwa w najbliższym czasie na naszej stronie internetowej i profilu FB.

Ponadto, z okazji Dnia Archiwisty, zapraszamy Państwa do udziału w specjalnym konkursie z nagrodami, który organizujemy w dniach 30.09-2.10 br. (więcej o konkursie na naszym profilu FB).

Jak wspomniano wyżej, Dzień Archiwisty zbiega się datą z finalizacją projektu ,,Archiwum z zupełnie innej beczki – 10 lat Galerii Jezuicka 13″, realizowanego przez nasze Archiwum. Znana i popularna Galeria doczekała się dzięki niemu godnego upamiętnienia w swoje 10. urodziny, o czym piszemy w osobnym poście.

Zapraszamy Państwa do wirtualnego lub osobistego udziału w projektach związanych z Dniem Archiwisty oraz 10-leciem Galerii Jezuicka 13.

Wszystkim archiwistom życzymy satysfakcji z wykonywanej pracy oraz sukcesów zawodowych!

-->