Archiwum Państwowe w Lublinie zaprasza w dniu 8 czerwca 2018 r. (piątek) na Międzynarodowy Dzień Archiwów. W tym roku organizujemy go pod hasłem ,,100 lat! Archiwum”.

W naszych siedzibach w Lublinie, Chełmie, Kraśniku i Radzyniu Podlaskim czeka na Państwa szereg atrakcji, które pozwolą poznać pracę archiwistów, pomieszczenia archiwum i nasz zasób oraz spróbować się między innymi w kaligrafii i składaniu pudeł archiwalnych.

Program Międzynarodowego Dnia Archiwów – 8 czerwca 2018 r.

Lublin (Centrala), ul. Jezuicka 13

10.00-15.00 (dziedziniec Archiwum, działania uzależnione od warunków pogodowych)

– Gra planszowa ,,Archiwum. Jesteś tutaj”

– Puzzle wielkoformatowe

10.00, 12.00, 14.00

Wycieczki po Archiwum Państwowym w Lublinie (Magdalena Czerwińska, Robert Jop)

Zapraszamy do zwiedzania Archiwum: dziedziniec, magazyny, pracownia digitalizacji, pracownia naukowa. Udział w wycieczkach po wcześniejszym zgłoszeniu: kancelaria@lublin.ap.gov.pl (w temacie maila ADM wycieczka) – grupa 15 osób

10.00-15.00 (Pracownia Naukowa)

Punkt konsultacyjny w sprawach dotyczących zasobu Archiwum Państwowego w Lublinie, badań genealogicznych oraz akcji ,,Archiwa Rodzinne” (Anna Chursan)

10.00-11.00; 11.15-12.15 (Sala Konferencyjna)

Warsztaty kaligraficzne (Arkadiusz Adamczuk)

Udział w warsztatach po wcześniejszym zgłoszeniu: kancelaria@lublin.ap.gov.pl (w temacie maila ADM Kaligrafia) – liczba miejsc ograniczona

14.00-15.30; 16.00-17.30 (Sala Konferencyjna)

Warsztaty genealogiczne w ramach akcji ,,Archiwa Rodzinne” (Agnieszka Konstankiewicz)

Warsztaty genealogiczne będą dobrą okazją do postawienia pierwszych kroków w poznawaniu historii własnej rodziny. Podczas ich trwania zaprezentowane zostaną źródła i wydawnictwa niezbędne dla poszukiwań genealogicznych i biograficznych. Uczestnicy warsztatów będą mogli na podstawie zgromadzonych dokumentów z naszego zasobu zapoznać się z technikami wyszukiwania informacji w poszczególnych typach źródeł. Pokażemy także w jaki sposób prowadzić poszukiwania genealogiczne, wykorzystując zasoby i możliwości Internetu.

Udział w warsztatach po wcześniejszym zgłoszeniu: kancelaria@lublin.ap.gov.pl (w temacie maila ADM Archiwa) – liczba miejsc ograniczona

15.00-16.30 (Pracownia Naukowa)

Jak skorzystać z zasobu Archiwum Państwowego w Lublinie – warsztaty (Zofia Jakóbczak)

Praktyczne zajęcia poświęcone pierwszym krokom w Archiwum Państwowym w Lublinie (korzystanie z: przewodników po zasobie, inwentarzy zespołów archiwalnych, baz danych, stron internetowych zawierających zdigitalizowane materiały archiwalne, korzystanie z szukajwarchiwach.pl). Udział w spotkaniu po wcześniejszym zgłoszeniu: kancelaria@lublin.ap.gov.pl (w temacie maila ADM Warsztaty)

10.00-15.00 (Galeria Wystawiennicza)

Zapraszamy do zwiedzania wystawy towarzyszącej Międzynarodowemu Dniu Archiwów pt. ,,Materiały archiwalne i obiekty muzealne w zasobie Archiwum Państwowego w Lublinie”.

 

Oddział w Chełmie – ul. Partyzantów 40 (Chełmska Biblioteka Publiczna)

10.00-14.00

Spotkanie z cyklu „Kancelaria – archiwum” z archiwistami zakładowymi, opiekunami składnic oraz osobami zainteresowanymi problemami archiwów (Katarzyna Ślusarska)

Udział w spotkaniu po wcześniejszym zgłoszeniu (tel. 82 565 80 68; e-mail: chelm@lublin.ap.gov.pl)

14.00-16.00

Przyjmowanie wycieczek oraz osób indywidualnych zainteresowanych historią i zasobem chełmskiego Oddziału Archiwum Państwowego w Lublinie.

 

Oddział w Kraśniku – ul. Kardynała Wyszyńskiego 2

8.00-12.00

Archiwum „NAJ”– prezentacja zasobu archiwum: najmniejszy, największy, najcięższy, najlżejszy, najoryginalniejszy dokument i najlepsze zabawy w archiwum (np. pisanie gęsim piórem, składanie pudeł archiwalnych, pisanie na maszynie do pisania)

Zajęcia adresowane do dzieci ze szkół i przedszkoli. Udział w wydarzeniu po wcześniejszym zgłoszeniu (tel. 81 825 66 14; email krasnik@lublin.ap.gov.pl)

12.00-15.00

Kraśnik w dokumencie archiwalnym – prezentacja multimedialna wybranych dokumentów z historii Kraśnika połączona z wykładem

Wydarzenie adresowane do młodzieży szkół ponadpodstawowych i osób indywidualnych. Udział w prezentacji po wcześniejszym zgłoszeniu (tel. 81 825 66 14; e-mail: krasnik@lublin.ap.gov.pl)

7.30-14.00

Wycieczki po magazynach archiwalnych.

Udział w wycieczce po wcześniejszym zgłoszeniu (tel. 81 825 66 14; e-mail: krasnik@lublin.ap.gov.pl).

 

Oddział w Radzyniu Podlaskim – ul. Generała Franciszka Kleeberga 10

8.00-14.00

Wycieczki z cyklu „Zwiedzamy Radzyń z dokumentem”, edycja pt. „Znani i nieznani”, poświęcona biografiom mieszkańców miasta.

Akcja skierowana do miejscowych szkół podstawowych i ponadpodstawowych, dostępna również w dniach od 11 do 15 czerwca (poniedziałek – piątek). Udział w wycieczkach po wcześniejszym zgłoszeni. Szczegółowe informacje na temat spotkań pod telefonem 83 352 00 70.

9.00-16.00

Dzień otwarty w Archiwum – prezentacja źródeł archiwalnych dotyczących historii Radzynia z okazji 550.lecia lokacji miasta, porady w dziedzinie poszukiwań genealogicznych oraz zabezpieczania dokumentów, wycieczki po magazynach archiwalnych.

Wydarzenie adresowane do osób indywidualnych, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W przypadku grup szkolnych konieczność wcześniejszej rezerwacji. (tel. 83 352 00 70; e-mail: radzyn@lublin.ap.gov.pl)