Szanowni Państwo, ukazał się 24. numer Biuletynu ,,APLA”, wydawanego przez Archiwum Państwowe w Lublinie.

Najnowszy numer Biuletynu otwiera artykuł poświęcony wydarzeniu, które niewątpliwie należy potraktować jako najważniejsze dla Archiwum Państwowego w Lublinie w 2021 r. Dwa zespoły przechowywane w naszym Archiwum, Trybunał Koronny Lubelski i Archiwum Ordynacji Zamojskich ze Zwierzyńca, zostały wpisane na Listę Krajową programu UNESCO ,,Pamięć Świata”. Relację z wręczenia certyfikatu wpisu oraz z otwarcia okolicznościowej wystawy, która w czerwcu gościła w Lublinie, prezentuje Piotr Dymmel. Dwa kolejne teksty autorstwa Bartosza Staręgowskiego poświęcone są wydarzeniom związanym z 230. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 40. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Kolejne artykuły mają już charakter monograficzny. Anna Chursan pisze o XVI-wiecznych przywilejach Lublina, Roman Nuckowski o archiwaliach pozostałych po Kolegium Bobolanum O.O. Jezuitów w Lublinie a Barbara Dymitrzak o początkach szkoły podstawowej w Jabłonnie. O cyfryzacji archiwów oraz o możliwościach związanych z realizacją różnorodnych projektów w oparciu o najnowsze technologie traktują teksty Michała Zawady i Piotra Glądały.

Pozostała część 24 nr. ,,APLA” to stałe rubryki Biuletynu: ,,Wydarzenia-Relacje-Sprawozdania” prezentujące działalność Centrali i Oddziałów APL, ,,Kartki z historii”, opowiadające o dziejach archiwum lubelskiego, ,,Wydawnictwa”, prezentujące wydane przez nas publikacje oraz ,,Kalendarium” za 2021 r. Numer zamyka kolejna odsłona Galerii Jezuicka 13 oraz satyryczny rysunek ,,Z teki Józefa Kusa”.

24 numer Biuletynu ,,APLA” dostępny jest w formie papierowej w siedzibie Archiwum przy ul. Jezuickiej 13 oraz w wersji elektronicznej.

Zapraszamy do lektury!