Wystawa plakatów z zasobu Archiwum Państwowego w Lublinie w Instytucie Polskim w Budapeszcie, 15 XI 2018 – 9 I 2019 r.

Dnia 15 listopada 2018 r. w Instytucie Polskim w Budapeszcie odbędzie się wernisaż wystawy prezentującej reprodukcje plakatów z zasobu Archiwum Państwowego w Lublinie, zatytułowanej ,,Polski plakat propagandowy dwudziestolecia międzywojennego z kolekcji Archiwum Państwowego w Lublinie”.

 

Wystawa powstała w ramach współpracy Instytutu Polskiego w Budapeszcie z lubelskim Archiwum, wpisując się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W ramach ekspozycji prezentowane będą plakaty o tematyce nawiązującej do aktualnych w okresie międzywojennym wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych, dotyczących m.in. wojny polsko-bolszewickiej, Pożyczki Odrodzenia Polski (1920 r.), powstania Ligi morskiej i rzecznej (1924 r.), wyborów parlamentarnych z 1930 r. oraz… krzepiących wartości cukru (1931 r.). Wspólnym mianownikiem dla prezentowanych archiwaliów jest ich propagandowy charakter, miały zachęcić odbiorców do podjęcia określonych działań lub kształtować ich określone postawy. Jednocześnie, plakaty charakteryzują się wysokim poziomem artystycznym. Ich autorami byli bowiem najwybitniejsi polscy twórcy, m.in. F. Szczęsny-Kowarski, E. Bartłomiejczyk, B. Nowakowski, T. Gronowski, S. Norblin.

 

Wystawa ,,Polski plakat propagandowy dwudziestolecia międzywojennego z kolekcji Archiwum Państwowego w Lublinie” prezentowana będzie w Instytucie Polskim w Budapeszcie, Nagymező u. 15, w terminie od 15 listopada 2018 r. do 9 stycznia 2019 r. Serdecznie zapraszamy!

 

-->