20 kwietnia 2016 r., po raz drugi rozdano Skrzydła IT w Administracji. Uroczysta Gala odbyła się w Zakopanem podczas pierwszego dnia III Forum Kierowników IT w Administracji. Lubelskie Archiwum otrzymało nagrodę i statuetkę w kategorii „e-Kultura i e-Edukacja”.
Skrzydła IT w Administracji to nagrody dla instytucji wznoszących e-administrację na wyższy poziom!
– Bardzo się cieszę, że mogliśmy już po raz drugi rozdać Skrzydła IT w Administracji – nagrody przyznawane projektom informatycznym zrealizowanym przez instytucje publiczne. Tak, jak poprzednio otrzymały je projekty, które pod względem sposobu wdrożenia i osiągniętych korzyści mogą stanowić wzór do naśladowania. Sądzę, że nasza nagroda stanowi doskonałe wyróżnienie dla instytucji, które ułatwiają dostęp do e-usług publicznych i poprawiają jakość obsługi oraz komunikację z obywatelami i innymi urzędami – powiedział Jacek Orłowski, redaktor naczelny miesięcznika „IT w Administracji”, organizatora nagrody.
Patronat honorowy nad II edycją Skrzydeł IT w Administracji objęło Ministerstwo Cyfryzacji.
W tegorocznej edycji Skrzydeł IT w Administracji o nagrodę ubiegać się mogły projekty wdrożone pomiędzy 1 lutego 2014 r. a 31 stycznia 2016 r. O wyborze zwycięzców, spośród ponad 200 nadesłanych zgłoszeń, zdecydowała Kapituła Nagrody, w której skład weszli tacy eksperci, jak:
Marek Bigosiński – pracownik Politechniki Poznańskiej. Uczestniczy w pracach Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego przy KWRziST, kieruje projektami informatycznymi z obszaru e-administracji i budowy społeczeństwa informacyjnego.
Mariusz Bogucki – dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego i Informatyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego
Sebastian Christow – dyrektor Departamentu Gospodarki Elektronicznej w Ministerstwie Rozwoju
Jan Maciej Czajkowski – samorządowiec, były prezydent Zgierza
Dariusz Jędryczek – dyrektor Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu
Xawery Konarski – adwokat, starszy wspólnik w Kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy
Sylwia Kotecka – kierownik II Oddziału Informatycznego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu
Tomasz Kulisiewicz – obserwator rynku komunikacji elektronicznej, ekspert Ośrodka Studiów nad Cyfrowym Państwem
Jacek Orłowski – redaktor naczelny miesięcznika „IT w Administracji”
Mariusz Madejczyk – pełnomocnik Wojewody Podlaskiego do spraw informatyzacji
Beata Wanic – zastępca Dyrektora Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego
Nagrody w poszczególnych kategoriach otrzymali:
Kategoria I: e-Administracja
Nagrodę otrzymał: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy
za projekt: System Ewidencji i Zarządzania Drogami Wojewódzkimi Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Kategoria II: e-Kultura i e-Edukacja
Nagrodę otrzymało: ARCHIWUM PAŃSTWOWE W LUBLINIE
za projekt: LUBELSKIE ARCHIWUM CYFROWE
Kategoria III: e-Usługi dla obywatela
Nagrodę otrzymała: Gmina Olsztyn
za projekt: e-deklaracje i Elektroniczne Płatności Olsztyna
Kategoria IV: Oprogramowanie do obsługi urzędu
Nagrodę otrzymał: Urząd Miasta Częstochowy
za projekt: Elektroniczny Generator
Kategoria V: Narzędzia do komunikacji z obywatelami
Nagrodę otrzymał: Urząd Miejski w Gdańsku
za projekt: Otwarty Gdańsk
Portal Lubelskie Archiwum Cyfrowe (lac.lublin.pl) jest projektem Archiwum Państwowego w Lublinie, który swoją premierę miał pod koniec listopada 2015 roku. Jego podstawowym celem jest udostępnienie w Internecie cyfrowych kopii materiałów archiwalnych dotyczących Lublina, a w dalszej kolejności także z terenu Lubelszczyzny, pochodzących wyłącznie z zasobu lubelskiego Archiwum. Wraz ze skanami prezentowane są opisy archiwalne, a w niektórych przypadkach także dodatkowe informacje, transkrypcje i tłumaczenia. Założeniem portalu jest pełna dostępność i otwartość – żeby z niego skorzystać wystarczy posiadać dostęp do komputera, przeglądarki internetowej oraz Internetu. Korzystanie z portalu jest bezpłatne oraz nie wymaga logowania, w związku z czym nie są gromadzone ani przetwarzane dane osobowe osób odwiedzających.
Portal udostępnia różne rodzaje materiałów archiwalnych – aktowe, kartograficzne, fotograficzne, audiowizualne, ikonograficzne i inne. Zdecydowana większość tych materiałów jest już lub będzie udostępniana w repozytorium szukajwarchiwach.pl, ale jego lubelskie zasoby będą także dostępne z pozycji Portalu. Pozostałe rodzaje materiałów w formie tematycznych lub gatunkowych kolekcji będą w pierwszym rzędzie udostępniane w Lubelskim Archiwum Cyfrowym.
Strona powstała przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.