Otwarcie wystawy ,,Mamo ja nie chcę wojny” na dziedzińcu APL 21.07.2022

Szanowni Państwo,

w dniu 21 lipca 2022 r. na dziedzińcu Archiwum Państwowego w Lublinie została otwarta wystawa „Mamo ja nie chcę wojny”, która jest wspólnym, polsko-ukraińskim przedsięwzięciem przygotowanym przez Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

W ramach ekspozycji składającej się z 21 plansz (1 tytułowa i 20 merytorycznych) zaprezentowano rysunki dzieci polskich z roku 1946 oraz dzieci ukraińskich z chwili obecnej. Poprzez pryzmat okropnych cierpień dzieci wynikłych z obu wojen a następnie przedstawienie ich na rysunkach, autorzy ekspozycji chcą pokazać jak przerażającym doświadczeniem jest wojna, jaki wpływ wywiera na psychikę dziecka oraz to, że mimo zmieniających się okoliczności, ludzi, środków sama jej natura nigdy się nie zmienia.

Otwarcie wystawy zainaugurowało przemówienie Dyrektora APL dr. Piotra Dymmela. Następnie zabrała głos Pani Natalia Ulynets, będąca gościem archiwum oraz koordynatorką projektu „Mom i see war”, którego celem jest zbieranie rysunków ukraińskich dzieci dotyczących wojny. Ostatnim, który wygłosił swoje przemówienie był wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski. Otwarciu wystawy towarzyszyli również przedstawiciele lokalnych mediów, pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, pracownicy APL oraz pozostali przybyli goście. Ekspozycję można oglądać od 21 lipca 2022 r. do 9 września 2022 r. w godzinach pracy archiwum od poniedziałku do piątku od 9.00 do 15.00.

Serdecznie zapraszamy.

-->