Archiwum Państwowe w Lublinie zaprasza w dniu 9 czerwca 2014 r. do swojej siedziby na warsztaty z digitalizacji i konserwacji dokumentów oraz korzystania z zasobu archiwalnego w Internecie m.in. poprzez serwis www.szukajwarchiwach.pl. Przez cały dzień od godz. 9.00 możliwe będzie zwiedzanie siedziby Archiwum. Ponadto dla wszystkich zainteresowanych będzie uruchomiony punkt konsultacyjny działający w ramach ogólnopolskiej akcji „Archiwa Rodzinne”, w którym udzielane będą porady dotyczące tworzenia archiwów rodzinnych, sposobów zabezpieczania dokumentów oraz prowadzenia badań nad historią rodzin.

Prezentowane będą także wystawy: „Z archiwum kulturalnego Lublina” ukazująca historyczne wydarzenia kulturalne, jakie miały miejsce w Lublinie i na Lubelszczyźnie w XX wieku oraz „Polska emigracja we Francji 1939-1989 z archiwum Stanisława Łuckiego” prezentująca półwiecze działalności polskiej emigracji we Francji.

Program

    Archiwum od środka – zwiedzanie Archiwum dla grup zorganizowanych i osób indywidualnych. Wejścia o godzinie 9.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00. Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszą rezerwację – kontakt telefoniczny 81 528 61 41 lub mailowy kancelaria@lublin.ap.gov.pl

    I ty możesz zostać archiwistą – konsultacje w zakresie tworzenia archiwów rodzinnych i prywatnych.

Sala konferencyjna, od godz. 9.00 do godz. 18.00.

    W trosce o archiwalia – warsztaty, pokazy i porady z zakresu konserwacji i digitalizacji materiałów archiwalnych.

Sala konferencyjna, od godz. 9.00 do godz. 18.00.

    W świecie informacji archiwalnej, czyli jak i gdzie poszukiwać archiwaliów – porady i wskazówki.

Sala konferencyjna, od godz. 9.00 do godz. 18.00.

    Wystawa „Z Archiwum Kulturalnego Lublina”

    Wystawa ukazuje spuściznę archiwalną zachowaną po wydarzeniach kulturalnych jakie miały miejsce w Lublinie i na Lubelszczyźnie w XX wieku. Przypomina imprezy, instytucje i ludzi z nimi związanych. Dzięki plakatom, afiszom, fotografiom i innej dokumentacji będziemy mogli zobaczyć repertuar dawnych teatrów i kin, poznać formy, gusta i aktywność kulturalną, a także przypomnieć sobie nazwiska artystów i twórców.

Galeria wystawowa Archiwum od godz. 9.00 do godz. 18.00.

    Wystawa plenerowa „Polska emigracja we Francji 1939-1989 z archiwum Stanisława Łuckiego”

    Na wystawie zaprezentowana jest dokumentacja opisującą półwiecze działalności polskiej emigracji we Francji. Ekspozycja została przygotowana przez Archiwum Akt Nowych w oparciu o zbiory Stanisława Łuckiego, uczestnika drugiej wojny światowej i działacza emigracyjnego mieszkającego we Francji.

Wystawa na dziedzińcu Archiwum od godz. 9.00 do godz. 18.00.