Dzień Otwarty, 7 czerwca 2013

Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów przypadającego 9 czerwca Archiwum Państwowe w Lublinie organizuje w piątek 7 czerwca 2013 r. Dzień Otwarty. Międzynarodowy Dzień Archiwów obchodzony jest dla uczczenia rocznicy utworzenia w Paryżu w dniu 9 czerwca 1950 r. Międzynarodowej Rady Archiwów. Decyzja o uchwaleniu 9 czerwca Międzynarodowym Dniem Archiwów została podjęta na 16. Międzynarodowym Kongresie Archiwów obradującym w 2008 r. w Kuala Lumpur. Tego dnia archiwa na całym świecie przypominają o swojej misji.

 

Misją polskich Archiwów Państwowych jest trwałe zachowanie świadectw przeszłości i zapewnienie do nich dostępu w celu wsparcia rozwoju państwa i społeczeństwa obywatelskiego. W tym dniu Archiwum Państwowe w Lublinie pragnie przybliżyć wszystkim zainteresowanym swoją historię, rolę społeczną i zasób archiwalny. Wszyscy, którzy odwiedzą w tym dniu archiwum będą mogli wziąć udział w licznych imprezach przygotowanych na ten dzień oraz poznać pracę archiwum z niedostępnej zazwyczaj strony. Przygotowany program jest bogaty i zróżnicowany, obejmuje wycieczki po archiwum, zwiedzanie wystaw, udział w pokazach multimedialnych, udział w warsztatach genealogicznych oraz pokaz filmu poświęconego życiu i twórczości Franciszki Arnsztajnowej. Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia archiwum od godz. 9:00 do 18:00.

 

Program:

 

1. Wycieczki po Archiwum grup zorganizowanych i osób indywidualnych. Wejście co godzinę od godz. 9.00.

2. Wystawa Archiwum Głównego Akt Dawnych pt. „Mors sola victris, gloria victis – Śmierć jedynym zwycięzcą, chwała zwyciężonym. 150. rocznica wybuchu powstania styczniowego 1863-1864”. Wystawa w podcieniach archiwum od godz. 9:00.

3. Otwarcie wystawy „Galeria Jezuicka 13 – Archiwum Light”. Galeria w piwnicy wystawowej, godz. 12.00.

4. Pokazy multimedialne (obowiązkowa rezerwacja pod mail: rafal.hordyjewski@lublin.ap.gov.pl, informacja pod nr telefonu 81 528 61 52; lub 81 528 61 41). Sala konferencyjna, godz. do uzgodnienia:

 

„Dokumenty Powstania Styczniowego” – ukazuje genezę i przebieg powstania styczniowego na Lubelszczyźnie oraz jego tradycję i legendę w latach późniejszych. Z prezentowanych dokumentów wyłania się obraz wydarzeń i sylwetki ludzi tamtych czasów.
„Z archiwum kulturalnego Lublina” – prezentuje dziedzictwo kulturalne Lublina i Lubelszczyzny. Przypominamy na niej wydarzenia, instytucje i ludzi, teatry, kina, galerie, twórców, festiwale, wystawy, o których świadectwa zachowały się w zbiorach Archiwum.
„Przemysł i technika na Lubelszczyźnie” – przedstawia archiwalia dokumentujące dzieje przemysłu i techniki na Lubelszczyźnie od XVIII w. do czasów najnowszych. Dokumenty przybliżają m. in. historię prób uprzemysłowienia, powstania i funkcjonowania zakładów lotniczych, produkcję maszyn rolniczych i samochodów. Zobaczyć można projekty mostów, fotografie dokumentujące regulację Bystrzycy w Lublinie czy produkcje świdnickiej WSK.
„Przygoda archiwalna” – prezentacja skupia się przedstawieniu kilkudziesięciu przykładów zaskakujących co do treści lub formy. Niektóre z nich zostały odnalezione dość przypadkowo, inne na skutek wnikliwszego poznania archiwaliów pozwoliły na odkrycie ciekawych informacji, w tym związków ze znanymi z historii postaciami.
„Galeria „Jezuicka 13” – prezentacja projektu prowadzonego przez Archiwum w postaci fotobloga, zamieszczonego na stronie www.jezuicka13.pl (nazwa od adresu Archiwum – ul. Jezuicka 13), mającym na celu promocję i propagowanie zasobu, historii regionu czy też kraju w lekkiej formie i tzw. przymrużeniem oka.

 

5. Warsztaty genealogiczne, podczas których zaprezentowane zostaną źródła i wydawnictwa niezbędne dla amatora genealogii (dla grup zorganizowanych istnieje możliwość ustalenia godziny, kontakt pod nr telefonu 81 528 61 51 lub mail: agnieszka.konstankiewicz@lublin.ap.gov.pl). Pracownia Naukowa, godz. 10.00, 13.00 i 16.30.

6. Pokaz filmu w reżyserii Andrzeja Titkowa „Album rodzinny” poświęcony życiu i twórczości Franciszki Arnsztajnowej (1865-1942), przy produkcji którego wykorzystane zostały m.in. źródła pochodzące z naszego zasobu. Sala Konferencyjna, godz. 18:00.

 

-->