„Kartki na życie – Życie na kartki”. VI tom „Ikonoteki Lubelskiej” dostępny w sprzedaży

Szanowni Państwo,

zapraszamy do lektury VI tomu serii „Ikonoteka Lubelska”, którego autorem jest Józef Kus. W albumie zaprezentowano 150 kart zaopatrzeniowych, którymi posługiwano się w okresie I wojny światowej i kilka lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Kartki na żywność kojarzą nam się głownie z okresem PRL, kiedy to ze względu na niedobory różnych towarów, władza zmuszona była je reglamentować. W tym procederze niezbędne było korzystanie z tzw. „kartek”, które pozwalały nabyć określoną ilość danego produktu. Z „kartek” korzystano również znacznie wcześniej. W okresie I wojny i w ciągu kilku pierwszych lat II RP, państwo polskie zmagało się z problemami niedoboru różnych dóbr, w szczególności produktów żywnościowych przez co niezbędne było ich reglamentowanie. W bogato ilustrowanym albumie zaprezentowano karty zaopatrzeniowe wraz z opisami. Dzięki nim można było uzyskać żywność, węgiel, naftę czy świece. Większość z nich pochodzi ze zbioru kart, który został utworzony przez Wydział Aprowizacyjny Magistratu m. Lublina a znajduje się w zespole Akta miasta Lublina. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z zawartością VI tomu „Ikonoteki Lubelskiej”.

J. Kus, „Kartki na życie – Życie na kartki” Karty zaopatrzeniowe dla mieszkańców Lublina z lat 1915-1921. Katalog, Archiwum Państwowe w Lublinie, Lublin 2020, ss. 182 (Ikonoteka Lubelska t. VI), ISBN 978-83-956289-5-5.

 

-->