Archiwalny przewodnik po regionie 2022

W ramach kolejnej edycji cyklu pt. “Archiwalny przewodnik po regionie” prezentujemy młyny na terenie dzisiejszego powiatu bialskiego, parczewskiego, radzyńskiego, części lubartowskiego i łukowskiego w woj. lubelskim oraz łosickiego w woj. mazowieckim.

Miejsca i budynki, dziś niejednokrotnie już nieistniejące prezentują się nam w świetle odnalezionych źródeł archiwalnych. W Przewodniku można zobaczyć przede wszystkim dokumenty na temat młynów wodnych i motorowych. Ale znajdziemy tu również młyn parowy i młyn wiatrak. Prezentowane dokumenty powstały w okresie międzywojennym oraz w okresie powojennym, do lat 70. XX w. Szczególnie interesujące wydają się projekty młynów z zasobu Archiwum Państwowego w Lublinie.
W prezentacji zastosowano podział na powiaty obowiązujący obecnie, jednak granice powiatów w omawianym okresie ulegały zmianom, np. Międzyrzec Podlaski przez długi czas przynależał do powiatu radzyńskiego. Innym kolorem oznaczono miejscowości leżące w teraźniejszym powiecie lubartowskim tj. Krępa – niegdyś powiat łukowski i przypisany do tego powiatu oraz Kock – należał do powiatu łukowskiego (dziś pow. lubartowski), a później radzyńskiego, przypisany do tego powiatu.
Odnalezione w zasobie Archiwum Państwowego w Lublinie oraz w Oddziale Zamiejscowym w Radzyniu Podlaskim materiały nie wyczerpują tematu, mamy nadzieję jednak, że uzupełnią wiedzę na temat historii regionu. Autorką prezentacji jest Katarzyna Szczepańska, pracownik Oddziału w Radzyniu Podlaskim Archiwum Państwowego w Lublinie.

-->