Archiwa i archiwiści na XX Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich w Lublinie, 18-20 września 2019 r.

W dn. 18-20 września 2019 r. w Lublinie odbywać się będzie XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich. Jedna z części tegorocznego Zjazdu została poświęcona roli archiwów w przestrzeni publicznej.

Panel archiwalny zatytułowany ,,Archiwa w przestrzeni publicznej” został zorganizowany przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych w Warszawie. Odbędzie się w dn. 18 września 2019 r. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W programie przewidziano dwa referaty wprowadzające w tematykę zasygnalizowaną w tytule: prof. dr. hab. Waldemara Chorążyczewskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (pierwsza część panelu, godz. 15.00) oraz Joanny Chojeckiej, zastępcy Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych i prof. dr hab. Marleny Jabłońskiej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (druga część panelu, godz. 17.00). Moderatorem dyskusji panelowej będą: dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych i dr Agnieszka Rosa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zjazdowi historyków i spotkaniu archiwistów z całej Polski towarzyszyć będą dwie wystawy, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych ,,Dokumenty Niepodległej” oraz ,,Unia Lubelska – historia i dziedzictwo”, przygotowana przez Archiwum Państwowe w Lublinie. Ponadto w ,,Archiwalnym fotoplastikonie”, obejrzeć można pocztówki i zdjęcia przedstawiające Lublin z I połowy XX w. Materiały te pochodzą z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie i Archiwum Państwowego w Lublinie. Podczas  Zjazdu odbędą się także targi książki i czasopism wydawanych przez archiwa państwowe. Wszystkie wymienione imprezy główne Zjazdu i jemu towarzyszące odbywają się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (pl. Teatralny 1).

Szczegóły XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich w Lublinie panelu archiwalnego oraz spotkania archiwistów znajdą Państwo w załącznikach.

 

Załączniki

-->