Zapraszamy do lektury 23. numeru Biuletynu ,,APLA”

Szanowni Państwo! Ukazał się 23. nr Biuletynu ,,APLA” wydawanego przez Archiwum Państwowe w Lublinie.

Numer w treści zdominowały wydarzenia 2020 r., istotne zarówno ze względu na okoliczności rocznicowe i związane z nimi przedsięwzięcia realizowane przez Archiwa Państwowe, jak też efekty pandemii rzutującej w istotny sposób na ich funkcjonowanie. Część pierwszą Biuletynu otwierają dwa artykuły dr. Bartosza Staręgowskiego powstałe w związku z obchodami 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, kluczowego momentu w dziejach wojny polsko-bolszewickiej. Pierwszy dotyczy projektu ,,Walka zbrojna-walka propagandowa. Oblicza wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921″, przygotowanego przez Archiwum Państwowe w Lublinie. Drugi opowiada o działaniach zbrojnych i społecznym obliczu wojny na Lubelszczyźnie. Artykuły ilustrują między innymi materiały archiwalne pochodzące z zasobu lubelskiego archiwum.

Drugą część ,,APLA” wypełniają teksty stanowiące pokłosie ogólnopolskiej akcji ,,Archiwa Rodzinne Niepodległej”. Znajdziemy tu teksty Ewy Bajkowskiej, Haliny Polanowskiej oraz Małgorzaty Drozdek, opowiadające o postaciach, członkach rodzin autorek, zasłużonych między innymi dla historii Lublina (Wacław Bajkowski – prezydent miasta) oraz będących uczestnikami wydarzeń pierwszej i drugiej wojny światowej (Franciszek Nagrodzki, Wacław Gołdyn – uczestnik bitwy pod Monte Cassino). W artykułach zaprezentowano bogaty i interesujący materiał ilustracyjny w postaci zdjęć i dokumentów pochodzących z archiwów prywatnych.

W trzeciej części numeru znajdziecie Państwo artykuły poświęcone pandemii COVID-19. Pierwszy, autorstwa Edyty Targońskiej, przybliża cele akcji ,,Archiwum Pandemii A. D. 2020 r.”, zainicjowanej w kwietniu ubiegłego roku przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych. Dwa kolejne (Józefa Kusa, dr B. Staręgowskiego) przynoszą informacje o zarazach trapiących Lublin i Lubelszczyznę w okresie staropolskim i w XIX w.

Pozostała część 23 nr. ,,APLA” to stałe rubryki Biuletynu: ,,Wydarzenia-Relacje-Sprawozdania” prezentujące działalność Centrali i Oddziałów APL, ,,Kartki z historii”, opowiadające o dziejach archiwum, ,,Wydawnictwa”, prezentujące wydane przez nas publikacje oraz ,,Kalendarium” za 2020 r. Numer zamyka kolejna odsłona Galerii Jezuicka 13 oraz satyryczny rysunek ,,Z teki Józefa Kusa”.

23 numer Biuletynu ,,APLA” dostępny jest w formie papierowej w siedzibie Archiwum przy ul. Jezuickiej 13 oraz w wersji elektronicznej.

Zapraszamy do lektury!

 

-->