XII Lubelski Festiwal Nauki w Archiwum Państwowym w Lublinie

Po raz kolejny Archiwum zaprasza do udziału w imprezach zorganizowanych z okazji corocznego Lubelskiego Festiwalu Nauki. W bieżącym roku w dniach 20 do 25 września proponujemy udział w następujących projektach przygotowanych zgodnie z hasłem tegorocznego Festiwalu „Nauka drogą do Nobla”.

Znani Polacy w dokumencie archiwalnym

(prezentacja multimedialna)

Prezentowany projekt pt. Znani Polacy będzie miał postać prezentacji multimedialnej. Zostaną w niej przedstawione materiały archiwalne z zasobu Archiwum Państwowego w Lublinie dotyczące znanych Polaków, których życie było w mniej lub bardziej trwale związane z Lublinem lub Lubelszczyzną. Wśród prezentowanych osób znajdą się ludzie ze świata nauki, literatury i kultury, działacze polityczni i społeczni oraz ci wszyscy, którzy swoją wiedzą i postawą zapisali się w dziejach Polski, a tym samym Lublina i regionu. Prezentowane archiwalia będą dotyczyć m.in.: Sebastiana Klonowica, Władysława Czachórskiego, Józefa Pankiewicz, Tadeusza Kościuszki, Henryka Wieniawskiego, ks. Piotra Ściegiennego, ks. Stanisława Brzóski, ks. Stefana Wyszyńskiego, Józefa Czechowicza, Bolesława Prusa, Bolesława Leśmiana, Juliana Ochorowicza. Przedstawione zostaną także sylwetki dwojga polskich noblistów Henryka Sienkiewicza i Marii Skłodowskiej-Curie. Prezentowane archiwalia zilustrują ich życie osobiste, działalność naukową, zawodową i publiczną.

Wybrane eksponaty będą opatrzone obszernym komentarzem zawierającym rys biograficzny danej osoby, jej związek z Lublinem i Lubelszczyzną oraz charakterystyką zewnętrzną i archiwalną dokumentu. Formuła projektu skierowana jest do szerokiego kręgu użytkowników: młodzieży szkolnej, studentów, nauczycieli, dziennikarzy, regionalistów itd.

prowadzący: Agnieszka Konstankiewicz

Z genealogią za pan brat!

(pokaz, warsztat, wykład)

Podczas zajęć omówione zostaną podstawy badań genealogicznych – w jaki sposób je rozpocząć i jakich informacji szukać. Zajęcia kierowane są do zarówno do dzieci (szkoły podstawowe, gimnazja), ale też dla dorosłych zainteresowanych tą tematyką i będą niecodzienną okazją bliższego zapoznania się z materiałami archiwalnymi z zasobu Archiwum, stanowiącymi źródło poszukiwań genealogicznych. Będą to m.in. akty metrykalne, księgi ludności a także inne materiały pozwalające na zgłębianie tajemnic przeszłości i będące ważnym krokiem do opracowywania historii swojej rodziny.

prowadzący: Anna Chursan

Cyfrowa brama pamięci – o digitalizacji archiwaliów słów kilka…

(pokaz, prezentacja multimedialna, wykład)

Spotkanie ma na celu przybliżenie zagadnienia digitalizacji materiałów archiwalnych przechowywanych w archiwach państwowych oraz ukazanie korzyści, jakie kopie cyfrowe archiwaliów niosą dla różnych grup społecznych. W ramach spotkania przewidziana jest prezentacja portalu szukajwarchiwach.pl, pracowni digitalizacji Archiwum Państwowego w Lublinie oraz przebiegu skanowania różnych form archiwaliów.

prowadzący: Michał Zawada

Galeria Jezuicka 13. Archiwum z zupełnie innej beczki

(prezentacja multimedialna, pokaz)

12 września 2010 r. Archiwum Państwowe w Lublinie uruchomiło w Internecie stronę Galeria Jezuicka 13 (www.jezuicka13.pl) mającą na celu dotarcie z informacjami o działalności, zasobie i ofercie Archiwum do osób spoza tradycyjnego kręgu klientów poprzez dostarczenie im odmiennego, świeżego i zabawnego spojrzenia na archiwalia. Grupę docelową stanowią ludzie młodzi, fani ciekawostek i śmiesznych treści dostępnych w Internecie. Na początku 2012 r. Galerię doceniono w projekcie „Klient w centrum uwagi administracji” realizowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów umieszczając ją w Zbiorze Dobrych Praktyk jako przykład godnego rekomendacji działania usprawniającego proces obsługi klienta administracji publicznej w ramach działań promujących.

Prowadzący: Marek Krzykała

Drogi ku wiedzy

(wystawa)

Drogi ku wiedzy to ekspozycja ukazująca różne aspekty i formy kształcenia na przestrzeni dziejów, zarówno indywidualnego jak i zbiorowego prowadzonego w placówkach oświatowych. Zamierzeniem autorów wystawy było przywołanie obrazu szkoły zarówno w jej wymiarze architektonicznym jak i instytucjonalnym. Jest to bowiem przestrzeń kształtująca postawy młodych ludzi – nagradzanych, karanych, relegowanych. Szkoła przedstawiona została więc jako budynek i społeczność, jako miejsce rozwoju i spełniania ambicji, ale niekiedy także zniewolenia oraz podporządkowania obcym ideom i wpływom. Jej uczniowie posiadają własne zdania i osobowości, kształtują otaczającą ich rzeczywistość na swój indywidualny sposób bądź też zostają wtłoczeni w twarde tryby systemu podporządkowanego obcym interesom. Na wystawie przedstawione zostały świadectwa szkolne, regulaminy, fotografie, wypracowania, korespondencja z rodzicami uczniów prowadzona przez szkoły, szkice mundurków i wiele innych materiałów związanych z kształceniem. Z wystawą powiązany jest wykład przybliżający prezentowany temat.

Prowadzący: Renata Gąsior

Czas trwania spotkań, prezentacji i obejrzenia wystawy od 45 minut do 1 godziny.

-->