Album „Do broni bracia…” dostępny w APL

Śpieszymy poinformować, że album upamiętniający 160. rocznicę powstania styczniowego „Do broni bracia…” w opracowaniu Rafała Hordyjewskiego jest już dostępny w sprzedaży w APL.

Prezentowane w nim materiały archiwalne, będące w zasobie Archiwum, powstawały w ciągu różnych lat. Najstarsze sięgają lat 50. XIX w., a najmłodsze pochodzą z XXI w. Wszystkie dotyczą powstania styczniowego oraz trwającej do dziś pamięci o czasach i ludziach tamtego okresu. Zdecydowana część albumu pokazuje źródła z epoki będące wytworem lokalnej administracji. Dotyczą one sytuacji przed powstaniem, przedstawiają najważniejsze wydarzenia na Lubelszczyźnie oraz carskie represje. Ważny element stanowią nielicznie zachowane, ale tym samym bardziej interesujące, dokumenty wytworzone przez stronę powstańczą. Album zamyka rozdział z fotografiami miejsc pamięci oraz dokumentami na temat żywej tradycji powstania. Spora część materiałów archiwalnych pochodzi z przechowywanych w APL spuścizn.
Idea, która przyświecała twórcy podczas przygotowywania albumu, miała spowodować, że przez fragmenty życiorysów, odbite w materiałach archiwalnych, poznamy bliżej historię tamtych ludzi i trudną epokę, w której żyli.

Po więcej informacji zapraszamy do Katalogu Publikacji – tam znajdziecie cenę wydawnictwa i sposób jego nabycia.

-->