Wystawa „Pierwsze dni Niepodległości” na Placu Litewskim w Lublinie

Archiwum Państwowe w Lublinie serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w wernisażu wystawy „Pierwsze dni Niepodległości”, który odbędzie się 24 października br. o godzinie 12.00 na Placu Litewskim w Lublinie. Organizatorami części ogólnopolskiej wystawy są: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych w Warszawie, a w części poświęconej Lubelszczyźnie, Archiwum Państwowe w Lublinie.

 Motywem przewodnim ekspozycji są pierwsze dni wolnej Polski w 1918 r., procesy „wybijania się” naszego państwa na niepodległość oraz jego wewnętrzna integracja. Archiwum Państwowe w Lublinie przygotowało część prezentującą wydarzenia, które miały miejsce na Lubelszczyźnie w trakcie I wojny światowej oraz tuż po niej, ukazujące etapy tworzenia zrębów państwowości polskiej w skali regionu.

 

Otwarcie wystawy uświetni wykład prof. dr. hab. Grzegorza Nowika z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pt. „Pierwsze dni niepodległości”, który autor wygłosi w Auli im. Ignacego Daszyńskiego na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Plac Litewski 3).

 

Wystawa ,,Pierwsze dni Niepodległości” potrwa do 7 listopada 2018 r. Serdecznie zapraszamy.

 

-->