Archiwum Państwowe w Lublinie zaprasza na warsztaty archiwalne organizowane w ramach akcji Archiwa Rodzinne, które odbędą się 16 listopada 2023 r. (czwartek) r. o godz. 16.30 w sali konferencyjnej w siedzibie Archiwum (wstęp wolny).

Podczas warsztatów Pani Hanna de Sas Stupnicka (z wykształcenia fizyk, doktor metaloznawstwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wieloletni nauczyciel akademicki i prodziekan Politechniki Lubelskiej), przedstawi nam historię swojej niezwykłej rodziny na tle ocalałego archiwum rodzinnego.
Początki archiwum rodzinnego jak również pamięci historii rodziny Hanny Sas de Stupnickiej związane są z nestorką rodu Ewą Felińską z domu Wendorff urodzoną 26 grudnia 1793 r. – zesłaną na Syberię za działalność niepodległościową, autorką powieści obyczajowych i wspomnień z zesłania: „Wspomnieniach z podróży do Syberii, pobytu w Berezowie i Saratowie”, autorką haseł do Encyklopedii Powszechnej Orgelbranda z lat 1859-1868.
To niezwykłe unikatowe archiwum dostarcza nam informacji na temat wielu pokoleń rodzin: Poniatowskich właścicieli majątku Cepcewicze potem także Zosina czy też Jaszczowa oraz Jaxa-Chamców właścicieli majątku Andruhy, które na stałe zapisały się na kartach historii kraju oraz Lubelszczyzny, mimo szczątkowego zachowania.
Po spotkaniu tradycyjnie będzie można również uzyskać lub umówić się na indywidualną poradę dotyczącą jak opracowywać, zabezpieczyć i przechowywać w domowych warunkach archiwum rodzinne.