Publikacja Ireneusza Sadurskiego „Uczniowie i absolwenci gimnazjum lubelskiego w powstaniu styczniowym” już dostępna

Informujemy, że publikacja Ireneusza Sadurskiego pt. „Uczniowie i absolwenci gimnazjum lubelskiego w powstaniu styczniowym” jest już dostępna do nabycia. Z uwagi na jej rozmiar publikacja składa się z dwóch tomów. Poniżej prezentujemy opis, przygotowany przez autora:

Opis tomu pierwszego: Monografia pióra Ireneusza Sadurskiego pt. „Uczniowie i absolwenci gimnazjum lubelskiego w powstaniu styczniowym”,t. 1, jest syntezą badań o charakterze analitycznym. W toku przeprowadzonej kwerendy odnaleziono a następnie wykorzystano wiele materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Lublinie. Oprócz tego wykorzystano informacje z licznych wydawnictw źródłowych, pamiętników oraz tajnej prasy powstańczej. Praca podzielona jest na pięć rozdziałów, podzielonych na dwa tomy. Na pierwszy z nich składają się trzy rozdziały. W pierwszym, przedstawiono obraz gimnazjum lubelskiego w dobie mikołajowsko-paskiewiczowskiej oraz odwilży sewastopolskiej. Wówczas ucząca się młodzież poddana była postępującej rusyfikacji. Uwypuklono tutaj rolę nauczycieli i dyrektora Józefa Skłodowskiego, którzy się jej przeciwstawiali. Usiłowania te przyniosły skutek w postaci licznego i aktywnego udziału młodzieży w manifestacjach przedpowstaniowych w Lublinie (1861-1862), który został ukazany w rozdziale II. Rozdział III pt. W powstańczych bojach 1863–1864 r. – dowódcy, oficerowie, podoficerowie jest najbardziej oryginalny. Prezentuje on bowiem sylwetki aż 184 uczestników powstania styczniowego, będących absolwentami i uczniami GL, których imiona i nazwiska udało się ustalić. W odniesieniu do ponad połowy z nich zachowały się w miarę pełne informacje źródłowe. Dzięki temu mamy do czynienia z bogatym leksykonem wiedzy na temat powstańców styczniowych, wywodzących się z Lubelszczyzny.

Opis tomu drugiego: Tom II monografii Ireneusza Sadurskiego „Uczniowie i absolwenci gimnazjum lubelskiego w powstaniu styczniowym” jest kontynuacją zbioru biogramów uczniów i absolwentów lubelskiej placówki, którzy brali udział w wydarzeniach powstańczych 1863–1864 r. zapoczątkowaną w t. 1. Opracowanie składa się z dwóch rozdziałów: czwartego pt. W szeregach strzelców i kosynierów obejmującego dwa podrozdziały: 1. Oficerowie w piechocie strzeleckiej i kosynierskiej 2. Strzelcy i kosynierzy, rozdziału piątego pt. Wychowankowie Gimnazjum Lubelskiego w powstańczej służbie cywilnej, zakończenia oraz bibliografii. Zasadniczą treścią książki są biogramy wszystkich uczestniczących w powstaniu wychowanków Gimnazjum Lubelskiego, występujących w wyszczególnionych oddziałach powstańczych. Ze względu na stan przekazów źródłowych różnią się swą objętością całościowego życiorysu: urodzenia, pochodzenia, udziału w walkach, ale także losów popowstaniowych, osiągnięć życiowych w różnych dziedzinach na niwie społecznej, naukowej i kulturalnej, inspirowanymi hasłami i zasadami pozytywizmu. Ogólnie rzecz biorąc można stwierdzić, że uczniowie i absolwenci Gimnazjum Lubelskiego odegrali wyjątkową rolę w trakcie wydarzeń przypadających na lata 1861-1864. Należy dodać, że zawarte w monografii treści i oceny mogą być wykorzystane w szkolnym procesie dydaktycznym i wychowawczym.

Cena podana w naszym katalogu: https://lublin.ap.gov.pl/popularyzacja/nowosci-wydawnicze/

--> Przejdź do treści