Noc Kultury 2012: „Nie tylko akta. Archiwum jakiego nie znacie!”

„Nie tylko akta. Archiwum jakiego nie znacie” to przygotowana przez Archiwum Państwowe w Lublinie prezentacja nietypowych obiektów, które trafiły do zasobu Archiwum oraz materiałów archiwalnych niezwykłych ze względu na ich treść bądź formę.

Pokażemy popiersie cara Mikołaja II, portret ścienny prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, tablicę adresową z czasów II wojny światowej Adolf Hitler Platz pochodzącą z Placu Litewskiego w Lublinie, odznakę policyjną z okresu międzywojennego oraz wiele innych.

Dzięki zgromadzonym w Archiwum zbiorom odtworzymy gabinet kancelisty oraz miejsce pracy pocztowca.

Ekspozycja zostanie wzbogacona prezentacją niezwykłych, często śmiesznych, a także ciekawych pod względem treści dokumentów, które od września 2010 r. systematycznie prezentujemy za pośrednictwem internetowej Galerii Jezuicka 13 www.jezuicka13.pl Link otwiera się w nowym oknie. W tej części zobaczymy zebrane w 12 planszach wybrane ciekawostki archiwalne zaprezentowane w ciągu blisko dwóch lat na stronie galerii, pogrupowane w identycznym systemie tagów, m.in. takich, jak: Kobieta, PRL, Zbrodnia, Wojna, Kościół, Milicja czy Lublin.

A wszystko to w scenerii niedostępnych na co dzień piwnic Archiwum z fragmentami murów dawnych kamienic miejskich Lublina.

Zapraszamy od godz. 20:00 do północy.

-->