Dzisiaj 9 czerwca, Międzynarodowy Dzień Archiwów. Zaczynamy jego tygodniowe świętowanie.

Wsiadajcie! Zabieramy Was na obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów 2021!

Objazdówka: z Lublina do Kraśnika, stąd do Chełma i kończymy w Radzyniu. W drodze powrotnej z Radzynia do Lublina rzut oka na Warszawę, gdzie będziemy obecni z pewnych ważnych powodów 10 czerwca.

Tegoroczne świętowanie MDA będzie upływać pod hasłem „Dziedzictwo dokumentacyjne, jego ochrona i upowszechnianie”, co związane jest m.in. z ogłoszeniem IV edycji Listy Krajowej Programu UNESCO ,,Pamięć Świata” 2021. Znalazły się na niej dwa zespoły przechowywane w naszym Archiwum. Jeśli chcecie się dowiedzieć które i co w nich cennego, już teraz zapraszamy do naszej Galerii, gdzie znajdziecie wirtualną wystawę ,,Pamięć Świata”. Lubelskie archiwalia na Liście Krajowej UNESCO.

Wizyta w Galerii z pewnością będzie pomocna w odpowiedzi na pytania w konkursie z nagrodami ,,Pamięć Świata”, którego trzy edycje ukażą się na naszym profilu FB 9, 11 i 14 czerwca. Zapraszamy do śledzenia postów i do wspólnej zabawy. Dzisiaj część pierwsza.

 

W ramach tegorocznego MDA mamy także inne propozycje przygotowane przez nasze Oddziały w Chełmie, Kraśniku i Radzyniu Podlaskim. Na dzisiaj zaplanowaliśmy cztery wydarzenia.

W Chełmie odbędzie się spotkanie z archiwistami zakładowymi oraz z opiekunami składnic. Chełmski Oddział zaprasza ponadto do obejrzenia prezentacji powstałej na bazie posiadanych archiwaliów, powstałej w związku z 50. rocznicą decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie.

Pogoda ostatnio sprzyja, więc zasiądźmy na świeżym powietrzu, aby obejrzeć krótki film o dawnym Kraśniku, autorstwa pracowników kraśnickiego Oddziału APL.

Natomiast w Radzyniu Podlaskim 9 czerwca rusza VI edycja projektu

 

Przewodnikami po mieście będą pracownicy Oddziału, a trasę zwiedzania wytyczą radzyńskie archiwalia.

Zapraszamy zatem do śledzenia naszej strony internetowej (pełny program) i profilu FB, gdzie do 15 czerwca ukazywać się będą na bieżąco informacje o wydarzeniach Międzynarodowego Dnia Archiwów 2021. Polecamy również stronę Listy Krajowej Pamięć Polski.

UWAGA! Informujemy, że poszczególne wydarzenia plenerowe i zakładające udział uczestników on-line, mogą być dokumentowane za pomocą środków audiowizualnych.