,,Etapy Niepodległości 1917-1921″ – nowa publikacja Archiwum Państwowego w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Archiwum Państwowe w Lublinie wydało album pt. Etapy Niepodległości 1917-1921. Dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim” w opracowaniu Joanny Kowalik-Bylickiej.

Publikacja prezentuje zbiór ponad stu dokumentów przechowywanych w radzyńskim Oddziale Archiwum Państwowego w Lublinie, przybliżających proces odbudowy państwa polskiego w skali lokalnej. Jej celem jest przypomnienie historii miejsc związanych z I wojną światową oraz ludzi, którzy w latach 1917-1921 najpierw walczyli o wolność Polski, a następnie, już po odzyskaniu niepodległości, odbudowywali kraj.  Wybrane źródła pochodzą z terenu właściwości archiwum i dotyczą terytorium dawnych powiatów: bialskiego, radzyńskiego i w części powiatu łukowskiego. Na opublikowane ilustracje składają się afisze i druki ulotne, dokumenty z akt miast i gmin – m.in. Białej Podlaskiej, Kocka, Suchowoli – oraz prokuratury i sądu okręgowego w Białej Podlaskiej. Osobną grupę prezentowanych źródeł stanowią zdjęcia i dokumenty pozyskane w ramach akcji Archiwa Rodzinne Niepodległej.

Publikacja została sfinansowana przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych oraz Dom Kultury im. Księżnej Anny z Sapiechów Jabłonowskiej w Kocku.

Etapy niepodległości 1917-1921. Dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim, Archiwum Państwowe w Lublinie, Lublin 2019, ss. 96, ISBN 978-83-945713-9-9.

Załączniki

-->