Rozbudowa infrastruktury digitalizacyjnej 2010

Nowy skaner i kilka razy więcej miejsca na przechowywanie cyfrowych kopii materiałów archiwalnych – to efekty projektu “Rozbudowa infrastruktury digitalizacyjnej Archiwum Państwowego w Lublinie”, zrealizowanego w 2010 r. dzięki finansowemu wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt umożliwi nie tylko wykonywanie większej liczby skanów materiałów archiwalnych (obecnie jest to ok. 100 tysięcy rocznie), ale zapewni na wiele lat miejsce na ich przechowywanie i udostępnianie. Wszystko dzięki zakupowi nowego skanera i rozbudowie serwera – macierzy dyskowej i biblioteki taśmowej.

Niemiecki skaner SMA ScanMaster 1 to nasze jedyne urządzenie umożliwiające skanowanie obiektów formatu ponad A1 (914 x 635 mm) w rozdzielczości 600 dpi. Wykonanie skanu formatu A1 w tej rozdzielczości zajmuje tylko 9 sekund, a ruchome kołyski, sterowane elektronicznie, umożliwiają kopiowanie nawet bardzo grubych ksiąg.

Dzięki rozbudowie serwera udało się uzyskać 74 TB nowej przestrzeni na przechowywanie kopii cyfrowych, w tym 42 TB na macierzy dyskowej i 32 TB na taśmach. Przy rocznym przyroście danych wynoszącym ok. 10 TB powinno to zaspokoić nasze potrzeby na kilka lat.

Rozbudowa infrastruktury digitalizacyjnej była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie zrealizowano w ramach programu Zasoby cyfrowe, priorytet Digitalizacja materiałów archiwalnych. Jego całkowity koszt wyniósł ponad 400 tysięcy złotych, z czego niemal 300 tysięcy pochodziło ze środków MKiDN.

 

Dodaj komentarz

-->