Bez korzeni nie zakwitniesz – historia Bartka

Bartosz Lipski brał udział w pierwszej edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja wielka i mała ojczyzna” i został finalistą na poziomie wojewódzkim. Otrzymał też wyróżnienie w finale ogólnopolskim. Bartosz podzielił się z nami swoimi doświadczeniami, by zachęcić Was do udziału w trwającej drugiej edycji.

Oto jego historia:

To mama zgłosiła mnie do konkursu. Na początku nie byłem zadowolony, ale kiedy poszliśmy do babci i zobaczyłem pamiątki rodzinne, zdjęcia, dokumenty, posłuchałem historii o tych osobach. Bardzo mi się spodobało tzw. grzebanie w historii.

Nie wszystko szło tak, jak zamierzaliśmy. Na początku aplikacja nie działała tak, jak trzeba. Drzewa nie dało się zapisać, nie można było dodawać rzeczy, każda linia przodków to osobne drzewo. Po aktualizacji aplikacji okazało się, że nie ma poprzednich prac. Wszystko trzeba było zacząć robić od nowa ☹

Na komputerze ekran wygląda tak

Nie działa nic. I kolejna frustracja bo dzień wcześniej wszystko działało i kończyłem dodawać rzeczy do drzewa. Wstawiałem zdjęcia, uzupełniałem materiały. Nie wiem, czy to jest, czy nie ma.

Działałem po omacku. Nie wiem, czy to o to chodziło w tym konkursie. Stworzenie drzewa…

Moja współpraca z archiwum państwowym odbywała się z pomocą mamy. Ona wysyłała zapytania, po odpowiedzi z archiwum szukałem w podanych linkach materiałów.

Niestety nie udało mi się dotrzeć do materiałów z Kijowa oraz do materiałów z obecnej Białorusi. Myślę, że wiem, jak ich szukać i z pewnością będę dalej to robił.

Odnalazłem wielu przodków i z tego jestem dumny, bo gdyby nie oni mnie by tutaj nie było.

Bartosz Lipski
Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek UR w Lublinie

 

Tak było — trudne początki zakończone sukcesem! Pewne jest to, że w tym roku aplikacja jest łatwa w użyciu i nie powinna sprawiać żadnych problemów.

W załączniku poniżej znajdziecie prezentację konkursową Bartka. Przypominamy, że tegoroczne prace należy składać do 4 maja. Życzymy powodzenia!

Załączniki

-->