Prezentowane na wystawie archiwalia pochodzą z zasobu lubelskiego Archiwum i archiwów domowych stanowiących własność osób biorących udział w warsztatach archiwalnych odbywanych w lubelskim Archiwum w ramach ogólnopolskiej akcji „Archiwa Rodzinne”. Niniejsza wystawa jest pewnym podsumowaniem naszych dotychczasowych spotkań.

Przedstawione na wystawie fotografie, dokumenty oraz plany ilustrują nie tylko zawartość archiwów domowych ale także losy osób i rodzin, na tle historii kraju i regionu. W jej trakcie poznamy spuściznę archiwalną rodzin: Łosiów, Sobieszczańskich, Zawadzkich, Luchowskich, Barszczewskich, Rudnickich, Armatysów, Piesiewiczów, Skomorowskich, Glądałów, Kiernickich, Walterów oraz osób Stanisława Jasińskiego (znanego pszczelarza) Romana Woroszyńskiego (starosty podhajeckiego i urzędnika lubelskiego urzędu wojewódzkiego), Józefa Minuty (żołnierza 12 Wołyńskiego Batalionów Strzelców, uczestnika bitwy pod Monte Cassino) czy też Tadeusza Imbora (pedagoga i wychowawcy). Na wystawie starano się pokazać całą różnorodność dokumentów wytwarzanych na przestrzeni wieków od czasów staropolskich aż do czasów współczesnych i przechowywanych w archiwach domowych.

Wystawa przygotowana została z myślą o wszystkich osobach interesujących się historią własnej rodziny, poszukiwaniami genealogicznymi, starymi dokumentami i fotografiami.

Patronat medialny nad wystawą „Archiwa Rodzinne” w lubelskim Archiwum objęły lokalne media: Kurier Lubelski, portal naszemiasto.pl, Radio Lublin, oraz TVP Lublin.

Otwarcie wystawy odbędzie się 18 września br. (czwartek) w Galerii Wystawowej Archiwum o godz. 16:30. Po otwarciu zapraszamy do Sali Konferencyjnej, gdzie o 17.10 spotkamy się z właścicielami prezentowanych archiwów domowych. Wystawa będzie prezentowana do końca października br.