Archiwa rodzinne

Prezentowane na wystawie archiwalia pochodzą z zasobu lubelskiego Archiwum i archiwów domowych stanowiących własność osób biorących udział w warsztatach archiwalnych odbywanych w lubelskim Archiwum w ramach ogólnopolskiej akcji „Archiwa Rodzinne”. Przedstawione na wystawie fotografie, dokumenty oraz plany ilustrują nie tylko zawartość archiwów domowych ale także losy osób i rodzin, na tle historii kraju i regionu.

Niniejsza wystawa jest pewnym podsumowaniem naszych dotychczasowych spotkań. W jej trakcie poznajemy spuściznę archiwalną rodzin: Łosiów, Sobieszczańskich, Zawadzkich, Luchowskich, Barszczewskich, Rudnickich, Armatysów, Piesiewiczów, Skomorowskich, Glądałów, Kiernickich, Walterów oraz osób Stanisława Jasińskiego (znanego pszczelarza) Romana Woroszyńskiego (starosty podhajeckiego i urzędnika lubelskiego urzędu wojewódzkiego), Józefa Minuty (żołnierza 12 Wołyńskiego Batalionów Strzelców, uczestnika bitwy pod Monte Cassino) czy też Tadeusza Imbora (pedagoga i wychowawcy). Na wystawie starano się pokazać całą różnorodność dokumentów wytwarzanych na przestrzeni wieków od czasów staropolskich aż do czasów współczesnych i przechowywanych w archiwach domowych.

Wystawa przygotowana została z myślą o wszystkich osobach interesujących się historią własnej rodziny, poszukiwaniami genealogicznymi, starymi dokumentami i fotografiami.

Patronat medialny nad wystawą „Archiwa Rodzinne” w lubelskim Archiwum objęły lokalne media: Kurier Lubelski, portal naszemiasto.pl, Radio Lublin, oraz TVP Lublin.

Do wystawy dołączony jest “Przewodnik po wystawie” przybliżający historię zaprezentowanych archiwów rodzinnych.

FORMAT: wydruk na papierze 100×70 cm, 25 plansz + 1 plansza tytułowa

STATUS: DOSTĘPNA

Rezerwacje:

W 2015 r. prezentowana była:

1.07.-31.08.2016, Muzeum Regionalne w Kluczkowicach

15-25.03.2016, Archiwum Państwowe w Lublinie

5-10.03.2016, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie

11-29.02.2016, Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, filia nr 38

16.09-30.09.2015 – Warszawa, Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska w Warszawie, III edycja Targów Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek DZIEDZICTWO

Kurator wystawy: Agnieszka Konstankiewicz ; opracowanie graficzne: Marek Krzykała, Monika Schmeichel-Zarzeczna


Załączniki

-->