Archiwum Państwowe we Lublinie uprzejmie informuje, że 5 maja 2015 roku (wtorek) o godzinie 13.00 rozpocznie się zebranie naukowe, na którym zostanie wygłoszony referat Jarosława Cybulaka pt. „Jan Stelmaszczyk – archiwista, etnograf, kolekcjoner”.
Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej w siedzibie przy ul. Jezuickiej 13. Wstęp wolny.
Zapraszamy do uczestnictwa w zebraniu.
Jan Stelmaszczyk – ur. 15.02.1909 r. w Dzierzkowicach. Od najmłodszych lat interesował się malarstwem, rysunkiem oraz sztuką ludową. Mimo trudnej sytuacji ukończył przed II wojną światową Gimnazjum w Kraśniku. Trudności materialne sprawiły, że nie mógł kontynuować nauki na Akademii Sztuk Pięknych. Podczas wojny należał do Batalionów Chłopskich, gdzie zajmował się działalnością propagandową, a przede wszystkim dokumentował za pomocą fotografii i rysunków zagrożone działalnością okupanta zabytki oraz obiekty twórczości ludowej. Swoją działalność kontynuował po zakończeniu wojny. Jako pracownik Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych objeżdżał całą Polskę w poszukiwaniu cennych eksponatów sztuki ludowej.
W okresie powojennym podejmował różne prace, jednak dopiero utworzenie w 1955 r. Powiatowego Archiwum Państwowego w Kraśniku Fabrycznym, którego został I kierownikiem pozwoliło mu połączyć swoje pasje z pracą zawodową. W 1960 r. był współtwórcą Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kraśnickiej. Jako kierownik Archiwum oraz członek wspomnianego wyżej Stowarzyszenia podjął szeroko zakrojone działania na rzecz powołania w Kraśniku muzeum. Poświęcił temu ostatnie lata swojego życia. Niestety Muzeum Regionalne powstało wiele lat po jego śmierci, ale podstawą do założenia placówki były eksponaty pracowicie gromadzone przez Jana Stelmaszczyka. O jego dorobku świadczy wiele artykułów, które pisywał do różnych czasopism oraz bogata korespondencja z wybitnymi etnografami i historykami. Zmarł w Kraśniku po ciężkiej chorobie w 1972 r.