Archiwum Państwowe w Lublinie zaprasza na otwarcie wystawy „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 5. edycja”, które odbędzie się 11 grudnia 2024 r. (środa) o godz. 12.00 na Placu Litewskim (obok Pomnika Nieznanego Żołnierza).
W czerwcu 2024 roku ekspozycją przed budynkiem Kordegardy w Warszawie rozpoczęła się ogólnopolska trasa wystawy 17 bezcennych dokumentów historycznych, które trafiły w tym roku na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata w jej 5. jubileuszowej edycji. Są wśród nich takie skarby narodowego dziedzictwa jak rękopis „Chłopów”, akt detronizacji cara Mikołaja I, „złota bulla” języka polskiego sprzed 800 lat, dzieła Henryka Warsa, spuścizna Jerzego Kukuczki i inne. Na Listę wpisywane są obiekty dziedzictwa o fundamentalnym znaczeniu dla polskiej historii i kultury, dokumentujące ważne wydarzenia i działalność wybitnych osobistości, przechowywane na co dzień w polskich archiwach, bibliotekach i muzeach.
Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata powstała dokładnie 10 lat temu, w 2014 roku, w wyniku prac Polskiego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata. W jego skład wchodzą przedstawiciele największych polskich bibliotek, archiwów oraz środowisk naukowych, a przewodniczy mu Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.
Ekspozycja w wielkogabarytowej przestrzennej formie mebla miejskiego była wystawiana w centralnych miejscach miast, z których pochodzą uhonorowane obiekty. Dostępna jest całodobowo, również w świetlnej aranżacji nocnej.
Wśród materiałów znajdujących się na wystawie znajdują się Dzienniki Zygmunta Klukowskiego – lekarza, społecznika, bibliofila i żołnierza Armii Krajowej, związanego z Lublinem, które opisują okres okupacji niemieckiej na Zamojszczyźnie. To wyjątkowe świadectwo historii przechowywane jest w Bibliotece Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II. W zasobie lubelskiego archiwum przechowywana jest również część spuścizny doktora Klukowskiego.
Serdecznie zapraszamy!
PATRONAT MEDIALNY