Szanowni Państwo. Z satysfakcją informujemy, że zespół Archiwum Ordynacji Zamojskiej ze Zwierzyńca, przechowywany w Archiwum Państwowym w Lublinie, został wpisany na Listę Krajową Pamięć Polski, Programu UNESCO ,,Pamięć Świata”.
Tegoroczna lista Programu UNESCO ,,Pamięć Świata” jest jego czwartą edycją. Celem inicjatywy podjętej przez tę międzynarodową organizację w 1992 r. jest zabezpieczenie światowego dziedzictwa historycznego, kulturowego i dokumentacyjnego oraz popularyzacja wiedzy o nim. Od 1997 r. co 2 lata na Listę Światową Programu ,,Pamięć Świata” trafiają obiekty zgłaszane przez Krajowe Komitety. W ubiegłym roku po raz kolejny swoje propozycje wysłało Archiwum Państwowe w Lublinie, przedstawiając do wpisania na Listę Krajową dwa zespoły archiwalne. Proces weryfikacji ich znaczenia dla historii i kultury Polski oraz wartości dokumentacyjnej przebiegł pomyślnie i obydwa zespoły zostały wpisane na Listę Krajową obok trzynastu innych, przechowywanych w archiwach państwowych w Polsce. Pierwszym zespołem z lubelskiego archiwum, który w 2021 r. trafił na Listę Krajową Pamięć Polski Programu UNESCO ,,Pamięć Świata” w jego 4. edycji , jest Archiwum Ordynacji Zamojskiej ze Zwierzyńca (1581-1944).
Twórcą Ordynacji był w 1589 r. kanclerz wielki koronny Jan Zamoyski, który stworzył ogromny kompleks dóbr, obejmujący w szczytowym okresie funkcjonowania 371 tys. ha, w tym 8 miast (Zamość, Goraj, Janów, Kraśnik, Krzeszów, Szczebrzeszyn, Tarnogród, Tomaszów) i 157 innych miejscowości oraz – co istotne – niepodzielnych w wyniku dziedziczenia. Zespół Archiwum Ordynacji Zamojskiej ze Zwierzyńca, to jej gospodarcze archiwum, dokumentujące ponad 400 lat jej istnienia. W jego skład wchodzi różnorodny materiał, poczynając od dokumentów o charakterze majątkowym, a kończąc na mapach kluczy dóbr i folwarków, projektach architektonicznych obiektów gospodarczych i mieszkalnych w Ordynacji oraz fotografiach rodzinnych i okolicznościowych.
Wpisanie Archiwum Ordynacji Zamojskiej ze Zwierzyńca na Listę Krajową Pamięć Polski Programu UNESCO ,,Pamięć Świata”, to ważny moment dla Archiwum Państwowego w Lublinie i dla Lubelszczyzny, wskazujący na jego bogaty i cenny zasób. Historyczna i dokumentacyjna ranga akt pozostałych po Ordynacji Zamojskiej znajduje swoje odzwierciedlenie w ich wartościach źródłowych oraz w cechach archiwalnych, stanowiących o daleko posuniętej kompletności zespołu. O znaczeniu Archiwum Ordynacji Zamojskiej świadczy także to, że jest zespołem szczególnie często udostępnianym użytkownikom zasobu Archiwum Państwowego w Lublinie.
W poniedziałek, 7 czerwca br. poznacie Państwo kolejny zespół przechowywany w Archiwum Państwowym w Lublinie, który trafił na Listę Krajową Programu UNESCO ,,Pamięć Świata”. Tymczasem zapraszamy do odwiedzenia naszej strony facebookowej oraz strony https://www.pamiecpolski.archiwa.gov.pl/ , gdzie znajdziecie Państwo więcej informacji o Programie ,,Pamięć Świata” oraz obiektach z archiwów polskich, które zostały wpisane na Listę Krajową w 2021 r. Serdecznie zapraszamy.