Cmentarze lubelskie

Ukazał się kolejny, czwarty tom serii Ikonoteka Lubelska. Najnowsze wydawnictwo zawiera fotografie wykonane na ośmiu lubelskich nekropoliach: czterech cmentarzach znajdujących się przy ulicy Lipowej, ewangelickim cmentarzu przykościelnym, parafialnym cmentarzu na Kalinowszczyźnie, rzymskokatolickim cmentarzu przy ulicy Unickiej, oraz na nieistniejącym dziś cmentarzu rzymskokatolickim, a następnie unickim i prawosławnym, u zbiegu ulic Unickiej i Walecznych.

Należy jednak podkreślić, że zwyczajowe określenie  „cmentarz przy ulicy Lipowej” wymaga doprecyzowania. Mamy bowiem w tym przypadku do czynienia z kilkoma nekropoliami: rzymskokatolicką (zał. 1794 r.), ewangelicką (zał. w 1826 r.), prawosławną (zał. w 1840 r.) i komunalną (zał. w 1916 r.), które znakomicie ilustrują złożoność dziejów naszego miasta.

Obecna publikacja „Cmentarze lubelskie” swoim charakterem nawiązuje do przedsięwzięcia wydawniczego sprzed pięćdziesięciu lat. W zasadzie jest ona urzeczywistnieniem tamtego pomysłu przy wykorzystaniu ówcześnie przygotowanych materiałów fotograficznych. Już sam tytuł książki wskazuje na związek z poprzednim projektem. W obecnej publikacji zachowana została także koncepcja książki w takim kształcie, jaki udało się odtworzyć na podstawie istniejącej dokumentacji. Wydawnictwo ma charakter albumowy, zasadniczą jego część stanowią fotografie nagrobków wykonane przez Anatoliusza Czerepińskiego. Podobnie jak w planowanym albumie, również obecna edycja dzieła została wzbogacona o część tekstową, która jednak – wobec braku tekstów ówczesnych autorów – została przygotowana od nowa.

Cmentarze lubelskie. Piotr Dymmel, Robert Litwiński, Archiwum Państwowe w Lublinie. Lublin 2015, ss. 514, [14] s. nlb., [Ikonoteka Lubelska t. 4], ISBN 978-83-926-895-6-0 (APL), ISBN 978-83-7784-748-0 (UMCS); cena: 82 zł.

-->