Archiwum Państwowe w Lublinie zaprasza na wernisaż wystawy „Śladami Tadeusza Kościuszki, Świat-Polska-Lublin”, który odbędzie się 6 czerwca 2017 r. o godz. 12:00 na dziedzińcu Archiwum przy ul. Jezuickiej 13 (wejście na dziedziniec od strony placu Katedralnego).

Wystawa w dużej mierze stanowi owoc wypraw po świecie p. Kazimierza Kasprzaka, wieloletniego pracownika Dziennika Wschodniego, członka elitarnego międzynarodowego Klubu Siedmiu Kontynentów, w poszukiwaniu śladów Tadeusza Kościuszki – od miejsca jego narodzin, młodości, walk na frontach polskich i amerykańskich, aż do śmierci w szwajcarskiej Solurze.

Prezentację fotografii autorstwa p. Kasprzaka uzupełniają materiały archiwalne z zasobu lubelskiego Archiwum związane z Tadeuszem Kościuszką – kopie listów, zarządzeń, a także dokumentacje obchodów rocznic związanych z jego osobą.

Wystawa prezentowana będzie w podcieniach przy wejściu do budynku Archiwum do końca sierpnia 2017 r.

KAZIMIERZ KASPRZAK – dziennikarz i autor fotografii. Urodził się 22 II 1941 r. w Chmielu koło Lublina. Całe życie zawodowe przepracował w jednej lubelskiej redakcji (Sztandar Ludu, później Dziennik Lubelski _i ostatnio Dziennik Wschodni). Główną pasją Kazimierza Kasprzaka są podróże. Odwiedził dotychczas ponad 130 krajów. Zaowocowało to wieloma publikacjami, także w prasie polonijnej, _a także blisko 130 wystawami fotografii zorganizowanymi głównie w miejscowościach województwa lubelskiego.  Jest pierwszym mieszkańcem Lubelszczyzny, którego stopy stanęły na wszystkich kontynentach i wszystkich strefach klimatycznych. Dzięki temu został zaproszony do elitarnego międzynarodowego Klubu Siedmiu Kontynentów.