W 2013 roku archiwa państwowe rozpoczęły akcję pod hasłem Zostań rodzinnym archiwistą. Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi na pamiątki i dokumenty osobiste oraz rodzinne, które często jako stare papiery schowane w szufladach czy domowych zakamarkach pozostają zapomniane.

W ramach tej akcji archiwa zachęcają do gromadzenia domowych pamiątek i dokumentów oraz tworzenia z nich archiwów rodzinnych. Obecnie we wszystkich archiwach państwowych w kraju zostały uruchomione punkty konsultacyjne pod nazwą „Archiwa Rodzinne”, w których można uzyskać informacje i porady jak tworzyć archiwa rodzinne i dbać o zgromadzone dokumenty.

    ARCHIWA RODZINNE – PUNKT KONSULTACYJNY

W lubelskim archiwum także został utworzony taki punkt konsultacyjny, do którego może zgłosić się każda osoba zainteresowana przechowywaniem rodzinnych dokumentów. W ramach jego działalności prowadzone będą comiesięczne warsztaty archiwalne, w czasie których będzie można zapoznać się w jaki sposób postępować z domowymi archiwaliami oraz jak je zabezpieczyć i przechowywać. Podczas tych spotkań będzie można też poradzić się co zrobić z niechcianymi lub przypadkowo znalezionymi archiwaliami, aby nie zostały utracone. Warsztaty te będą także dobrą okazją do zapoznania się z prowadzeniem badań i poszukiwań nad genealogią i historią własnej rodziny.

Zachęcamy do korzystania z naszego wsparcia.

Kontakt

Konsultant ds. archiwów rodzinnych: Agnieszka Konstankiewicz

mail: archiwarodzinne@lublin.ap.gov.pl

tel. 81 528 61 54