Site icon Archiwum Państwowe w Lublinie

Nowa publikacja: Alina Fedorowicz „Na dawnych szlakach. Młody las. Opowieść prawdziwa z lat wojny”.

Drugi tom Źródeł Lubelskich jest edycją wspomnień z czasu II wojny światowej spisanych przez Alinę Fedorowicz.

Po skonfiskowaniu przez Urząd Bezpieczeństwa wraz z inną dokumentacją trafiły po latach do Archiwum Państwowego. Autorka, będąc uważną obserwatorką ludzi, czynów i wydarzeń, zawarła w nich opis doświadczeń z przełomowych miesięcy końca wojny. Jej wspomnienia mają formę opowieści o życiu i walce partyzanckiego oddziału, w której nie stroni ona od form literackich, dzięki czemu spod jej ręki wyszedł utwór ciekawy poznawczo i zajmujący estetycznie.

Z recenzji dr. hab. Rafała Wnuka:

Wspomnienia Aliny Fedorowicz spisane zostały w 1945 lub 1946 r., a więc nie później niż kilka, kilkanaście miesięcy od opisywanych wydarzeń. To wielki plus tego świadectwa. Wspomnienia powstające kilkanaście, kilkadziesiąt lat po zdarzeniu są mocno obciążone późniejszymi przeżyciami i przyswojonymi po latach interpretacjami. Tekst ten, choć niewątpliwie pisany „ku pamięci” ma w wielu miejscach świeżość dziennika.

Zdecydowana większość wojennych dzienników i wspomnień wyszła spod ręki mężczyzn i prezentuje typową dla męskiego stylu narrację. Dowiadujemy się z nich, kto co powiedział, jak walczył, odnotowują one ważne wydarzenia polityczne, społeczne, militarne itp. Nie ma w nich kolorów, zapachów, kształtów. Świat uczuć i zmysłów jest traktowany niemal wstydliwie. Trudno sobie wyobrazić, by tak pisał partyzant – mężczyzna.

Wspomnienia te zawierając wiele ciekawych informacji na temat życia codziennego żołnierzy zgrupowania partyzanckiego, organizacji oddziału, kontaktów z otoczeniem, zwyczajach itp. To sprawia, że materiał będzie interesujący nie tylko dla miłośników historii regionalnej.

Na dawnych szlakach. Młody las. Opowieść prawdziwa z lat wojny. Zapiski sanitariuszki Oddziału Partyzanckiego „Zenona” (marzec-sierpień 1944). Opracowali: Mariusz Bechta i Dariusz Magier. Archiwum Państwowe w Lublinie. Lublin 2014, ss. 168 (Źródła Lubelskie, t. 2, red. Piotr Dymmel). ISBN 978-83-938833-4-9, ISBN 978-83-64806-33-9.

Exit mobile version