W dniach od 3 do 12 września 2019 r. w Lublinie będzie można obejrzeć wystawę ,,Lublin po bombardowaniu 9 IX 1939 r.”, przygotowaną przez Archiwum Państwowe w Lublinie.

Ekspozycja zostanie zaprezentowana w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz rocznicą najbardziej tragicznego w skutkach nalotu bombowego na miasto po jej rozpoczęciu. Na wystawie znalazło się 39 zdjęć autorstwa Ludwika Hartwiga, dokumentujących zniszczenia powstałe w Lublinie w wyniku niemieckiego bombardowania, a także ukazujące życie codzienne mieszkańców odbudowujących miasto. Fotografiom towarzyszy wykaz domów zbombardowanych w 1939 r. oraz plan miasta z zaznaczonymi miejscami największych zniszczeń powstałych w Lublinie w latach 1939-1943. Na warstwę tekstową wystawy składają się między innymi wspomnienia lublinian, którzy byli naocznymi świadkami wydarzeń z pierwszych dni września 1939 r.

Zaprezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą z albumu przekazanego przez Urząd Miasta Lublin Archiwum Państwowemu w Lublinie w 2012 r. Album ten zawiera 100 czarno-białych fotografii wykonanych na zlecenie władz Lublina. Sam album powstał prawdopodobnie już po zakończeniu II wojny światowej.

Wystawa ,,Lublin po bombardowaniu 9 IX 1939 r.” będzie prezentowana dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Lublin na pl. Litewskim w Lublinie w dniach 3-12 września 2019 r. Jej oficjalna prezentacja odbędzie się natomiast w 80. rocznicę nalotu Lufwaffe na miasto, tj. 9 września br. o godz. 10.00 (pl. Litewski). Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin, Krzysztofa Żuka.

Więcej o wystawie: http://lublin.ap.gov.pl/nauka-popularyzacja-i-edukacja/wystawy-do-wypozyczenia/lublin-po-bombardowaniu-9-ix-1939-w-fotografii-ludwika-hartwiga/