2017

artykuły w formie oryginalnej, cytowane za źródłem. Fotografie pochodzą z cytowanych mediów.

 

5.04.2017 | Dziennik Wschodni

 Warsztaty w Archiwum Państwowym w Lublinie. Chcesz odnaleźć przodka?

W czwartek (6 kwietnia) w Archiwum Państwowym w Lublinie kolejne spotkanie z fachowcami od przechowywania rodzinnych pamiątek i okazja do poznania historii przodków. Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy.

 

 

7.03.2017 | Dziennik Wschodni

Archiwum Państwowe zaprasza na bezpłatne warsztaty

Archiwum Państwowe zaprasza na warsztaty. Zajęcia są bezpłatne i adresowane do osób stawiających pierwsze kroki w poszukiwaniach korzeni swoich przodków a nawet tych, którzy nigdy nie byli w archiwum.

 

 

10.02.2017 | Kurier Lubelski

Niezwykła kolekcja zdjęć Lublina i Lubelszczyzny. Z domu partii do archiwum

Zdjęcia pochodzą z albumów, jakie przez okres PRL wpływały do Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Lublinie. Obecnie kolekcja licząca prawie 80 tomów znajduje się w zbiorach Archiwum Państwowego w Lublinie. Pierwsza partia zdjęć została właśnie umieszczona w internecie. Piszemy o niej również w piątkowym Kurierze Lubelskim.

 

10.02.2017 | Kurier Lubelski Plus

Fotografie z archiwum partii odkryte na nowo

Po odrzuceniu ideologicznej otoczki można powiedzieć po prostu: to świetne zdjęcia. Oglądamy Lublin, jakiego już nie ma. Albumów jest blisko 80, starannie oprawione i z pracowicie kaligrafowanymi opisami. Wszystkie były prezentem wysyłanym „z terenu” do Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Lublinie.

 

3.02.2017 | Radio Lublin

Tadeusz Kościuszko był blisko związany z Lublinem

– Kościuszko przybywając do Lublina, obserwował, w jaki sposób jest zapewniane bezpieczeństwo. Wielokrotnie wjeżdżając do wsi Sławin zauważył, że miasto jest źle strzeżone. Wystąpił z listem do Komisji Cywilno-Wojskowej, w którym zasugerował, aby na rogatkach miejskich ustawić wartę, a jednocześnie szlaban.

 

29.01.2017 | Dziennik Wschodni

Szukajwarchiwach.pl, czyli więcej historii w Internecie

W archiwum znajduje się ok. 13 tys. metrów bieżących akt, gdyby je ułożyć kartka po kartce, to w linii prostej byśmy od Lublina zaszli za Świdnik – opowiada dr Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie

 

 

9.01.2017 | TVP3 Lublin

Poranek między Wisłą a Bugiem – Gość Poranka

Gościem Poranka był dyrektor Archiwum dr Piotr Dymmel, który zaprezentował Lubelskie Archiwum Cyfrowe.
Materiał od 00:21:08 do 00:30:00

 

2.01.2017 | Wyborcza.pl Lublin

Niezwykły świat przedwojennych cyklistów z Lublina [ZDJĘCIA]

W Archiwum Państwowym w Lublinie zachowała się ‚Ustawa’ Lubelskiego Towarzystwa Cyklistów, z której dowiadujemy się jaki był jego cel. ‚Towarzystwo ma na celu zogniskowanie zamieszkałych w mieście i okolicy cyklistów dla udoskonalenia się w jeździe na welocypedach…