2015

artykuły w formie oryginalnej, cytowane za źródłem. Fotografie pochodzą z cytowanych mediów.

 

9.12.2015 | Wyborcza.pl Lublin

Historyczne perełki z Lublina. Zobaczcie co skrywa Lubelskie Archiwum Cyfrowe [ZDJĘCIA]

Akt lokacyjny Lublina sprzed 700 lat, kilkaset niepublikowanych fotografii i plany miasta z początku XIX wieku – takie perełki można znaleźć w nowopowstałym Lubelskim Archiwum Cyfrowym. – To prawdziwa kopalnia wiedzy o Lublinie – mówi Marek Krzykała z Archiwum Państwowego.

 


7.12.2015 | TVP Lublin

Pytania Panoramy: 7 grudnia 2015

Gośćmi są: Ireneusz Wilczyński – zastępca burmistrza Józefowa, Dariusz Donica – dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, Piotr Dymmel – dyrektor lubelskiego oddziału Archiwum Państwowego (materiał od 00:11:00)

 


7.12.2015 | TVP Lublin

Efekt robi wrażenie. Lubelskie Archiwum Cyfrowe już działa

Prawdziwa kopalnia wiedzy o Lublinie jest już dostępna w jednym miejscu. Chodzi o Lubelskie Archiwum Cyfrowe, czyli miliony dokumentów i zdjęć, z zasobów Archiwum Państwowego, które zostały udostępnione na specjalnym portalu.

 


7.12.2015 |  Wyborcza.pl

Powstał portal “Lubelskie Archiwum Cyfrowe”

Dokumenty obrazujące historię Lublina, dawne plany tego miasta, fotografie i afisze reklamowe można obejrzeć na portalu Lubelskie Archiwum Cyfrowe, uruchomionym i opracowanym przez Archiwum Państwowe w Lublinie.


7.12.2015 |  Onet.pl

Powstał portal “Lubelskie Archiwum Cyfrowe”

Dokumenty obrazujące historię Lublina, dawne plany tego miasta, fotografie i afisze reklamowe można obejrzeć na portalu Lubelskie Archiwum Cyfrowe, uruchomionym i opracowanym przez Archiwum Państwowe w Lublinie.

 


1.12.2015 |  Gość Lubelski

Digitalizacja postępuje

Stare dokumenty, fotografie, plany miasta, afisze. To wszystko, co znajduje się w zasobach lubelskiego archiwum państwowego, można już oglądać wirtualnie dzięki platformie Lubelskie Archiwum Cyfrowe.

 


1.12.2015 | Kurier Lubelski

Kolekcja „Droga do Niepodległej”: Bolszewicy na plakacie

Do wtorkowego wydania Kuriera dołączyliśmy pierwszą z naklejek…


30.11.2015 | Radio Lublin

Odwiedź Archiwum Państwowe… siedząc w domu

Lubelskie Archiwum Państwowe uruchomiło portal internetowy, na którym będą się pojawiały dokumenty w jakości cyfrowej.

 

 


8.11.2015 | TVP Lublin

Wystawa poświęcona zakończeniu II wojny światowej

“Obywatele! Nadeszła długo oczekiwana chwila. Wojna skończona” – to tytuł wystawy poświęconej ostatnim chwilom II wojny światowej na Lubelszczyźnie. W Archiwum Państwowym zobaczymy sytuację od 1944.

 


5.11.2015 | Radio Lublin

Ostatnie miesiące okupacji na wystawie w Archiwum Państwowym

„Obywatele! Nadeszła długo oczekiwana chwila. Wojna skończona” – to tytuł najnowszej wystawy przygotowanej przez Archiwum Państwowym w Lublinie…

 


3.11.2015 | Radio Centrum

„Obywatele! Nadeszła długo oczekiwana chwila. Wojna skończona!”

To tytuł nowej wystawy z Archiwum Państwowego. Cofniemy się do roku 45., a dokładniej do końcowych miesięcy niemieckiej okupacji Lubelszczyzny. Dzięki prezentowanym afiszom, zdjęciom i dokumentom wczujemy się w codzienne życie ówczesnego mieszkańca Lublina.


3.11.2015 | TVP Lublin

Poranek z Panoramą

Gościem był Krzysztof Kołodziejczyk, zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Lublinie, który opowiedział o badaniach i poszukiwaniach genealogicznych. (materiał od 00:21:45)

 


22.09.2015 | radzyn-podl.pl

Joanna KowalikUczniowie zagłosowali na pałac, a Ty?

Przysłowiową kropkę nad „i” postawili uczniowie I LO w Radzyniu głosując wspólnie w ostatnim dniu plebiscytu na Pałac Potockich, który został nominowany przez National Geographic Traveler na “7 nowych cudów Polski”.

 


15.09.2015 | Radio Lublin

Eureka

Dokumentów potwierdzających związki noblistów z Lubelszczyzną poszukamy w Archiwum Państwowym w Lublinie.

 

 


15.09.2015 | Lublin.eu

Od 14 do 30 września w lubelskim Ratuszu, na parterze, możemy oglądać fotografie sprzed 76 lat, dokumentujące najcięższy i najbardziej niszczycielski nalot niemieckiej Luftwaffe na Lublin.

14.09.2015 | Radio Lublin

Zbombardowany Lublin w holu Ratusza
W holu lubelskiego Ratusza można oglądać wystawę zdjęć Lublina, zrobionych tuż po największym bombardowaniu miasta 9 września 1939 roku.

 

 


25.08.2015 | Nasze Miasto Chełm

Noc Kultury w Chełmie 2015

Archiwum Państwowe w Lublinie Oddział w Chełmie, przy ul. Partyzantów 40, Budynek CHBP (stara część), II piętro – tutaj od godz. 17 do 20, będą „Otwarte drzwi skarbnicy” Archiwum – magazynu archiwalnego oraz wystawa „Chełm i chełmianie w fotografii”.

 

 


25.07.2015 | Radio Centrum

Masz nagrany Lublin na kasecie VHS? Zgłoś się do archiwum państwowego

Lublin na taśmach magnetowidowych. Archiwum Państwowe w Lublinie prowadzi akcję „VHS Lublin – pokaż swoje filmy”.


4.07.2015 | Radio Lublin

Kalejdoskop Regionalny

Iwona Kwiecińska-Goździk wychowywała się wśród pałaców na Korcach i dzisiaj z dużym zainteresowaniem szuka informacji o nich. Jej wiedzę uzupełniają m.in. prof. Ryszard Szczygieł i Józef Kus Archiwum Państwowe w Lublinie.

 

 


29.06.2015 | Kurier Lubelski

Tajemnice dawnej, nazistowskiej kręgielni przy ulicy Wieniawskiej

[…] Zajrzeliśmy do dokumentacji gmachu przy Wieniawskiej, która znajduje się w Archiwum Państwowym w Lublinie. W teczce odnajdujemy plan z dokładnym rozmieszczeniem pomieszczeń. Na parterze oznaczono strzelnicę, pokój karciany, skład broni, kotłownię i skład opału.


 11.06.2015 | RadzynInfo.pl

Turystyka Archiwalna: Zwiedzamy Radzyń z dokumentem

Obraz dawnego Radzynia dzisiaj przybliżają bardzo często jedynie dokumenty przechowywane w Archiwach. Przygotowane na spacer po Radzyniu materiały mają na celu ukazanie zmian jakie zachodziły w architekturze miasta oraz jego układzie na przestrzeni wieków. Prezentowane źródła pochodzić będą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Lublinie oraz jego Oddziału w Radzyniu Podlaskim.

 


9.06.2015 | Radio Lublin

Archiwum w Lublinie otwarte dla ciekawskich

Jakie stopnie miał w szkole Aleksander Głowacki, gdzie późniejszy Bolesław Prus brał ślub, jak zrobić prywatne archiwum domowe, albo digitalizować zbiory – to wszystko można zobaczyć w Archiwum Państwowym w Lublinie.

 


23.05.2015 | Kurier Lubelski | kurierlubelski.pllogo Kurier Lubelski

Archiwum Państwowe w Lublinie szuka miejsca dla 40 kilometrów akt

Pięciokondygnacyjny budynek do przechowywania zbiorów archiwalnych może stanąć przy Drodze Męczenników Majdanka…. przejdź do strony

 

 


20.05.2015 | Kurier Lubelski | kurierlubelski.pllogo Kurier Lubelski

Archiwum Państwowe w Lublinie rozpoczęło drugi etap remontu

Rusztowania zostały rozstawione przy elewacji gmachu Archiwum Państwowego w Lublinie, od strony placu Katedralnego… przejdź do strony

 

 

 


5.05.2015 | Dziennik Wschodni Biała Podlaska | dziennikwschodni.pl

Archiwum Państwowe odnawia dziedziniec

Placówka kontynuuje trwające od 10 lat remonty. Tym razem nowa elewacja pojawi się od strony katedry. Wejście do gmachu – będzie od Jezuickiej. Rusztowania zaczęto zwozić w zeszłym tygodniu. Wczoraj zaczął się ich montaż. Po ich rozstawieniu zaczną się prace nad elewacją od strony placu Katedralnego i wewnętrznego dziedzińca… przejdź do strony


23.04.2015 | Gość Niedzielny – Gość Lubelski | lublin.gosc.pl

Cukier krzepi do dziś

Były jedynym kolorowym medium w tamtym czasie. Zamawiały je zarówno rząd, jak i różne instytucje oraz  prywatne firmy. Picie denaturatu powoduje śmierć – głosił jeden z plakatów rozlepianych w różnych miejscach w nowej Polsce. Inny popularyzował hasło wymyślone przez Melchiora Wańkowicza: „Cukier krzepi”, które weszło do naszego języka i zadomowiło się w nim na stałe…. przejdź do strony


19.04.2015 | Panorama Lubelska | lublin.tvp.plTVP_Lublin_nowe_logo

pdplakattvpPlakaty z XX-lecia międzywojennego. Historyczna publikacja

Nakładem Archiwum Państwowego w Lublinie ukazała się publikacja prezentująca plakaty z okresu międzywojennego. Pośród ponad 80 prac znajdują się plakaty o tematyce politycznej, społecznej i kulturalnej autorstwa znanych polskich artystów.
Okładkę najnowszej publikacji z serii Ikonoteki Lubelskiej “Polski plakat propagandowy XX-lecia międzywojennego” zdobi modernistyczny plakat Henryka Nowiny-Czernego z wizerunkiem kostuchy… oglądaj dalej


17.04.2015 | Janów Lubelski | janowlubelski.pl

Witajcie w naszej bajce, witajcie w szkolnej ławce

„Witajcie! W naszej bajce Słoń zagra na fujarce, Pinokio nam zaśpiewa, Zatańczą wkoło drzewa. Tu wszystko jest możliwe, Zwierzęta są szczęśliwe, A dzieci, wiem coś o tym, Latają samolotem” – śpiewały dzieciaki w Akademii Pana Kleksa, jak dobrze znanej każdemu z nas. Jednakże stwierdzić, trzeba, że ten świat opisany w „Akademii…”, od tego ukazanego na wystawie przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Lublinie, a zaprezentowanej przez Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim dnia 17 kwietnia br.  jest raczej odmienny… przejdź do strony


17.04.2015 | Gazeta Wyborcza Lublin | lublin.gazeta.pl

Denaturat zabija, cukier krzepi. Propaganda na plakatach z lat 20.

“Picie denaturatu powoduje śmierć”, “Książka w życiu kobiety decyduje o jej powodzeniu” czy “Cukier krzepi” – tak wyglądała propaganda na polskich plakatach w latach 20. Te i inne afisze, najpopularniejsze medium w dwudziestoleciu międzywojennym, znalazły się w albumie wydanym przez lubelskie Archiwum Państwowe… przejdź do strony

 

 

 


17.04.2015 | Dziennik Gazeta Prawna | Dziennik.pl

“Potwór bolszewicki” i rowery z fabryki broni. Polska propaganda na plakatach sprzed wojny

Propaganda w Polsce przedwojennej kwitła. Plakaty wzywające do zwarcia szeregów przeciwko bolszewizmowi czy do popierania marszałka Józefa Piłsudskiego były nie tylko narzędziem agitacji, ale również codzienną sztuką ulicy.
Więcej czytaj w serwisie Dziennik.pl

 

 

 


15.04.2015 | Poranek z Panoramą | lublin.tvp.plTVP_Lublin_nowe_logo

tvpl15415Poranek z Panoramą

Materiał telewizyjny na temat albumu “Polski plakat propagandowy dwudziestolecia międzywojennego”, rozmowa z dr. Piotrem Dymmelem, dyrektorem lubelskiego Archiwum… oglądaj dalej
(materiał telewizyjny od 00:24:25 do końca)

 


15.04.2015 | Dziennik Metro | metro.gazeta.pl

Dzisiaj mamy memy, a 100 lat temu były plakaty. Jak wyglądały?

O tym, że denaturat powoduje śmierć, cukier krzepi, a książka w życiu kobiety decyduje o jej powodzeniu, mówią plakaty propagandowe z dwudziestolecia międzywojennego. Prezentuje je właśnie wydany przez lubelskie Archiwum Państwowe album “Polski plakat propagandowy dwudziestolecia międzywojennego. W zasobach Archiwum Państwowego w Lublinie”. W plakatach jak w soczewce odbijają się skarykaturowane problemy odradzającego się państwa polskiego. Dużą część przedstawionych prac stanowią te, które odnoszą się do wojny polsko-bolszewickiej. przejdź do strony

 


11.04.2015 | Polskie Radio Trójka – Radiowy Dom Kultury| polskieradio.pl

Zacznij jeszcze raz…

[…] Zajrzeliśmy także do… Archiwum Państwowego w Lublinie . Wydało ono właśnie album z ponad osiemdziesięcioma pracami. ” Polski plakat propagandowy dwudziestolecia międzywojennego” to wciągająca lektura. Jak przestrzegano przed bolszewikami? Jak zapraszano na wystawę książki polskiej? Jak promowano Targi Wschodnie we Lwowie? To wszystko do zobaczenia w jednym tomie, o którym opowiedział dyrektor AP w Lublinie dr Piotr Dymmel… przejdź do strony audycji (rozmowa o książce od 00:20:40 do 00:27:00)


9.04.2015 | Dziennik Wschodni Biała Podlaska | dziennikwschodni.pl

Kiedyś areszt Gestapo i UB. Teraz będzie muzeum?

Historia Czy w budynku po dawnym areszcie Gestapo, a później UB w Radzyniu Podlaskim powstanie Muzeum-Miejsce Pamięci Narodowej? Zabiega o to m.in. dr Dariusz Magier, kierownik radzyńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Lublinie.
Obecnie w budynku przy ul. Warszawskiej 5a znajdują się lokale komunalne. A w latach 1939-1944 mieścił się tu areszt śledczy Gestapo, a od roku 1944 do 1956 siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.. przejdź do strony

 


9.04.2015 | O.pl Polski Portal Kultury | O.pl

Polski plakat propagandowy dwudziestolecia międzywojennego

Nakładem Archiwum Państwowego w Lublinie w kwietniu ukazała się publikacja Polski plakat propagandowy dwudziestolecia międzywojennego, prezentująca plakaty pochodzące z kolekcji lubelskiego archiwum.
Pośród ponad 80 prac znajdują się plakaty o tematyce politycznej, społecznej i kulturalnej autorstwa znanych polskich artystów, ukazujące różnorodność stosowanych form i stylów… przejdź do strony

 


7.04.2015 | Kulturaonline.pl – Kulturalny rozkład jazdy | kulturaonline.pl

[Zdjęcia] Plakaty propagandowe międzywojnia

Nakładem Archiwum Państwowego w Lublinie ukazała się publikacja prezentująca plakaty z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Zobaczcie wybrane reprodukcje.

Pośród ponad 80 prac znajdują się plakaty  o tematyce politycznej, społecznej i kulturalnej autorstwa znanych polskich artystów, ukazujące różnorodność stosowanych form i stylów. W albumie przedstawiono m.in. obrazy projektu Tadeusza Gronowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich plakacistów, kompozycje Stefana Norblina oraz Felicjana Szczęsnego-Kowarskiego, Zygmunta Kamińskiego i Władysława Skoczylasa, członków Stowarzyszenia Artystów Plastyków Rytm… przejdź do strony

 


5.04.2015 | Dzieje – Portal historyczny | dzieje.pl

Album o plakatach propagandowych z międzywojnia

Plakaty propagandowe z międzywojnia, m.in. ze sloganem Melchiora Wańkowicza “Cukier krzepi” czy promującym kobiece czytelnictwo hasłem “Książka w życiu kobiety decyduje o jej powodzeniu”, znalazły się w albumie wydanym przez lubelskie archiwa.
Materiały pochodzą z zasobów Archiwum Państwowego w Lublinie. “To plakaty z okresu dwudziestolecia międzywojennego autorstwa polskich twórców, zarówno znanych i cenionych jak Tadeusz Gronowski, Edmund Bartłomiejczyk czy Felicjan Szczęsny Kowarski, jak i mniej znanych artystów lub nawet anonimowe… przejdź do strony

 


5.04.2015 | Gazeta Wyborcza – Depesze | wyborcza.pl

Propaganda dwudziestolecia międzywojennego na plakacie

Plakaty propagandowe z międzywojnia, m.in. ze sloganem Melchiora Wańkowicza “Cukier krzepi” czy promującym kobiece czytelnictwo hasłem “Książka w życiu kobiety decyduje o jej powodzeniu”, znalazły się w albumie wydanym przez lubelskie archiwa.
Materiały pochodzą z zasobów Archiwum Państwowego w Lublinie. “To plakaty z okresu dwudziestolecia międzywojennego autorstwa polskich twórców, zarówno znanych i cenionych jak Tadeusz Gronowski, Edmund Bartłomiejczyk czy Felicjan Szczęsny Kowarski, jak i mniej znanych artystów lub nawet anonimowe.. przejdź do strony

 


24.03.2015 | Dziennik Wschodni | dziennikwschodni.pl

Nie przegap w Lublinie

W archiwum o prasie. W czwartek (26 marca) o godz. 13 w sali konferencyjnej Archiwum Państwowego (ul. Jezuicka 13) rozpocznie się zebranie naukowe, na którym dr. Piotr Dymmel wygłosi referat pt.: “Czasopisma archiwalne w Polsce”. Wstęp wolny. przejdź do strony

 


1.03.2015 | Gazeta – Lublin | lublin.gazeta.pl

Co lublinianie oglądali przed wojną w kinie? Kolekcja plakatów filmowych [GALERIA]

Romanse, dramaty erotyczno-sensacyjne i ekranizacje lektur szkolnych. Mieszkańcy Lublina przed wojną nie mogli narzekać na brak nowości w kinach. Świadczy o tym wyjątkowa kolekcja plakatów filmowych z lat 20. i 30., którą w swoich zbiorach ma Archiwum Państwowe w Lublinie. Które kino było wówczas najbardziej popularne i ile trzeba było zapłacić za bilet na seans?… czytaj dalej

 

 

 

 


23.02.2015 | Panorama Lubelska | tvp.pl/lublin

Przyjazne urzędy. Będą zmiany w obsłudze petentów

Jeszcze w tym roku urzędnicy na Lubelszczyźnie mają być bardziej przyjaźni petentom. Zapowiedziała to goszcząca dziś w Lublinie Claudia Torres-Bartyzel – szef Służby Cywilnej. Część instytucji publicznych złożyła już do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego własne projekty tak zwanych proobywatelskich rozwiązań. Zmian w obsłudze klientów ma być sporo. Jeden z pomysłów proobywateskich rozwiązań w Służbie Cywilnej proponuje Archiwum Państwowe w Lublinie… oglądaj dalej

 


26.01.2015 | Radio Lublin | radio.lublin.pl

27.01.2015 „Poranek z Radiem Lublin”

Nasze domowe archiwa, stare fotografie, dokumenty, gazety mogą być cennym materiałem dla historyków i miłośników historii. Mogą też stać się dobrem wspólnym.
Polacy coraz chętniej ‘grzebią’ w historii. Prawie 6 milionów materiałów udostępniło w sieci Narodowe Archiwum Cyfrowe w 2014 roku. Liczba użytkowników serwisu przekroczyła milion. O naszej prywatnej i wspólnej historii dziś w ‘Poranku z Radiem…’, naszym gościem będzie dr Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie. czytaj dalej