Konkurs „Z kart historii Kraśnika”

Archiwum Państwowe w Lublinie Oddział w Kraśniku przy współpracy z lokalnymi instytucjami naukowymi i kulturalnymi zaprasza uczniów gimnazjów do udziału w konkursie.

Archiwum Państwowe w Lublinie Oddział w Kraśniku, Biblioteka Szkolna Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów w Kraśniku, Bractwo ks. Stanisława Zielińskiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Kraśniku, Światowy Związek Żołnierzy AK zapraszają uczniów gimnazjów do udziału w konkursie „Z kart historii Kraśnika”.

Regulamin i pytania dostępne są w Miejskiej Bibliotece Publicznej i na stronach internetowych: Urzędu Miasta, Publicznego Gimnazujm nr 1, Miejskiej Bibliotece Publicznej w zakładce konkurs „Z kart historii Kraśnika”.

Konkurs trwa od listopada 2015 r. do kwietnia 2016 r.

Uroczysta Gala wręczenia nagród rzeczowych nastąpi w maju 2016 roku w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Ks. Zielińskiego 3, podczas Tygodnia Bibliotek.

Pytania na listopad 2015:

    W listopadzie obchodzimy Święto Odzyskania Niepodległości. Jednak przed listopadem 1918 roku nasza Ojczyzna znajdowała się w niewoli rozdzielona pomiędzy trzech zaborców. Wymień w jakim zaborze najdłużej znajdował się Kraśnik?

    Wśród wielu bohaterskich walk o odzyskanie wolności szczególne miejsce zajmują te, które nasi przodkowie toczyli o Lwów. Pierwsze z nich zaczęły się w listopadzie 1918 roku, kiedy to obroniliśmy Lwów przed Ukraińcami, a kolejne w 1920 roku, kiedy przeciwnikiem była Armia Czerwona. W naszej pamięci na zawsze pozostanie bohaterska młodzież Lwowa, która razem z żołnierzami chwyciła za broń. Nazywamy ich dumnie „Orlętami Lwowskimi”. W tych walkach brali udział również mieszkańcy Ziemi Kraśnickiej. Ich echem i pamiątką jest pomnik znajdujący się w okolicy Kraśnika. Wymień jego nazwę i miejscowość w której się znajduje.

Pytanie od Archiwum:

    W bieżącym roku mija 60-ta rocznica powstania w Kraśniku Archiwum Państwowego. Wymień imię i nazwisko pierwszego kierownika Archiwum w Kraśniku oraz przynajmniej jedną ulicę leżącą obok ulicy noszącej jego imię.

-->